ماه برداشت گندم در جنوب فرانسه

نزدیک‌ترین ماه کامل به هموگان پاییزی (اعتدال پاییزی) در بخشی از فرهنگ باخترزمین به نام ماه درو (ماه خرمن) شناخته شده و جشنواره‌ها و داستان‌ها و ترانه‌های ویژه‌ی بسیاری برای آن پدید آمده است.
زمان رسمی طلوع ماه دروی امسال در منطقه‌ی زمانی آمریکای شمالی روز جمعه، ۱۳ سپتامبر بود. ولی برای بیشترِ مناطق زمین، ماه درو روز ۱۴ سپتامبر (۲۳ تیر) طلوع خواهد کرد. گفتن ندارد که در یکی دو روز پیش و پس از این روز هم می‌توان ماه را در گام تقریبا پُر و کامل دید.
به هر حال هر کجای زمین که باشید، قرص ماه درو هم مانند ماه‌های کامل دیگر، درست همزمان با غروب خورشید و در نقطه‌ی مخالف آن طلوع خواهد کرد.
ماه همیشه نزدیک افق بزرگ‌تر و روشن‌تر دیده می‌شود که دلیلش توهم و خطای دید است، ولی این ماه درو تقریبا همزمان با رسیدن ماه به نقطه‌ی اَپازم (اوج) رخ می‌دهد، دورترین نقطه‌ی مدار ماه به رمین، و بنابراین ماه در آن زمان، کوچک‌ترین قرص ماه کاملِ سال خواهد بود (یک ریزماه).
تصویری که اینجا می‌بینید در ۱۵ ماه اوت (۲۴ امرداد) از کشتزاری در جنوب مرکز فرانسه و به هنگام برداشت گندم گرفته شده، با قرص کامل و روشن ماه و ابرهای زیبای رنگین‌کمانی در باختر که روی هم می‌تواند چشم‌انداز دیگری برای ماه درو باشد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Harvest Moon - equinox - North America - planet - Moon - Sun - Moon Illusion - lunar apogee - full moon - France - iridescent cloud

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه