تکه‌هایی از یک پرده‌ی چندهزار ساله

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این رشته‌های برافروخته و درخشان گازی با نمای زیبا و دلپذیرشان، بخش باختری یک سحابی به نام سحابی پرده را پدید آورده‌اند که آسمان سیاره‌ی زمین در صورت فلکی ماکیان را آراسته.
خود سحابی پرده یک پسماند بزرگ ابرنواختر است، یک ابر گسترنده که از انفجار مرگبار ستاره‌ای بزرگ به جا مانده. نور انفجار آن ابرنواختر بیش از ۵۰۰۰ سال پیش به زمین رسیده بود. موج شوکِ میان‌ستاره‌ای که در پی این رویداد سهمگین و فاجعه‌بار پدید آمد در فضا به پیش رفت و با برخورد به مواد میان‌ستاره‌ای، آنها را برانگیخت.
این افروزه‌ها (رشته‌های برافروخته) در واقع بیشتر مانند چین‌هایی در یک برگه هستند که تقریبا از لبه دیده می‌شود، و به گونه‌ی چشمگیری به دو بخش گاز اتمی هیدروژن (سرخ) و اکسیژن (آبی-سبز) تقسیم شده است.
سحابی پرده که به نام حلقه‌ی ماکیان هم شناخته می‌شود اکنون حدود ۳ درجه، یا تقریبا ۶ برابر قطر زاویه‌ای ماه کامل را در آسمان می‌پوشاند. با در نظر گرفتن فاصله‌ی برآورد شده‌ی این سحابی از زمین که ۱۵۰۰ سال نوریست، گستردگی‌اش به بیش از ۷۰ سال نوری می‌رسد و پهنای این تصویر از بخش باختری آن هم حدود نصف این اندازه می‌شود.
بخش‌های درخشان‌تر در محدوده‌ی باختری سحابی پرده به عنوان سحابی‌هایی جداگانه شناسایی شده‌اند، از جمله سحابی "جاروی جادوگر" (ان‌جی‌سی ۶۹۶۰) در بالای تصویر و سحابی "سه‌گوش پیکرینگ" یا مثلث پیکرینگ (ان‌جی‌سی ۶۹۷۹) زیر و سمت چپ مرکز تصویر.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
planet - Earth - constellation of Cygnus - Veil Nebula - supernova remnant - star - supernova - shock wave - interstellar material - filament - atomic hydrogen - oxygen - Cygnus Loop - full Moon - nebula - Witch's Broom - NGC 6960 - Pickering's Triangle - NGC 6979

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه