کمان خورشید در سه روز کلیدی از سال

دیروز، روز هموگان یا اعتدال بود، روزی که در آن بلندی شب و روز با یکدیگر برابر می‌شود. و اکنون تا اعتدال بعدی، شب‌های نیمکره‌ی شمالی زمین بلندتر از روزها و روزهای نیمکره‌ی جنوبی بلندتر از شب‌ها خواهد بود.
یک اعتدال درست در نیمه‌ی میان دو انقلاب (دو خوریستان) رخ می‌دهد، یعنی زمانی که اختلاف بلندی روزها و شب‌ها به بیشینه می‌رسد.
این تصویر از پیوند عکس‌هایی درست شده که در روزهای اصلی انقلاب، اعتدال و دوباره انقلاب، سر هر یک ساعت، از خورشید بر فراز بورسای ترکیه گرفته شده بودند.
ردیف خورشیدهای پایین مربوط به روز انقلاب زمستانی در دسامبر ۲۰۰۷ (یکم دی ماه ۱۳۸۶) است. در این روز، خورشید نمی‌توانست نه تا ارتفاع زیاد در آسمان بالا برود و نه مدت چندانی بر فراز افق بماند. همین "کمبود آفتاب" است که زمستان را پدید می‌آورد.
ردیف خورشیدهای بالا در ساعت‌های روز انقلاب تابستانی ژوئن ۲۰۰۸ (یکم تیرماه ۱۳۸۷) ثبت شده‌اند. در این روز، خورشید به بلندترین ارتفاع در آسمان رسید و بیش از ۱۲ ساعت هم بر فراز افق ماند. همین "فراوانی آفتاب" است که تابستان را پدید می‌آورد.
ردیف خورشیدهای میانی هم در ساعت‌های روز اعتدال بهاری مارس ۲۰۰۸ (یکم فروردین - نوروز ۱۳۸۷) ثبت شده‌اند. زمینیان در روز اعتدال پاییزی سپتامبر (یکم مهرماه) نیز همین ردیف خورشید را خواهند دید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
equinox - Earth - solstice - Sun - Bursa - Turkey

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه