مسیر یکساله خورشید بر فراز دانوب

آیا خورشید همیشه در یک زمان از هر روز به یک نقطه‌ی آسمان بر می‌گردد؟
نه. در حقیقت والسی که خورشید در آسمان سیاره‌ی زمین انجام می‌دهد در درازنای یک سال به آفرینش یک منحنی باشکوه به نام "آنالما" (هورپیچک) می‌انجامد که نمایی مانند عدد هشت لاتین (8) عمودی دارد.
یک راه خوبِ دیداری برای دیدن این منحنی، ساختن تصویری از پیوند عکس‌هایی‌ست که همگی از یک نقطه و در یک زمان از روز، در درازنای یک سال گرفته می‌شوند.
در این تصویر، آنالمای خورشید را بر فراز رود پرآوازه‌ی دانوب، در پایتخت مجارستان می‌بینیم.
جایگاه خورشید در زمان انقلاب‌های تابستانی و زمستانی بالا و پایین منحنی آنالما است. ولی نقطه‌ی نزدیک انقلاب زمستانی دسامبر پشت یک توده ابر پنهان شده است. همچنین، خورشید در هموگان یا اعتدال پاییزی امسال که این هفته رخ داد هم در مرکز آنالما و نقطه‌ی برخورد دو نیمه‌ی 8 نبود.
ین تصویر از پیوند تک-نماهای دیجیتالی‌ای درست شده که از ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۸ تا ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۹، همگی از روی پل مارگارت بوداپست، رو به جنوب، و درست در یک زمان از روز (۱۱:۴۴ به وقت اروپای مرکزی) گرفته شده بودند.
کرانه‌ی خاوری و تختِ بوداپست با نام "پِست" (پشت) در سمت چپ و کرانه‌ی باختری و تپه‌ای بوداپست با نام "بودا" در سمت راست دیده می‌شوند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
equinox - Sun - analemma - planet - Earth - Danube River - Hungary - Budapest - Margaret Bridge - CET - Pest - Buda - solstice

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه