چشم زیبای یک ستاره مرده

این ما هستیم که داریم به این ساعت شنی نگاه می‌کنیم یا اوست که به ما خیره شده؟
اگر بتوانید تصورش کنید خواهید دید که حلقه‌های این سحابی با نام MyCn 18، با هم پیکره‌ای مانند یک ساعت شنی را ساخته‌اند- با یک چشم شگفت‌انگیز در مرکز.
به هر حال، شن‌های زمان برای ستاره‌ی مرکزی این سحابی سیاره‌نمای "ساعت شنی-شکل" دارند می‌ریزند و رو به پایانند.
این گام کوتاه و تماشاییِ پایان زندگی یک ستاره‌ی خورشیدسان است که سوخت هسته‌ایش را به پایان برده. در این گام، لایه‌های بیرونی ستاره به فضا پس زده شده و هسته‌اش تبدیل به یک کوتوله‌ی سفید می‌شود که به آرامی سرد شده و پرتوهایش رو به خاموشی می‌روند.
در سال ۱۹۹۵، اخترشناسان به کمک تلسکوپ فضایی هابل (HST)، رشته تصاویری از سحابی‌های سیاره‌نما (یا سیاره‌ای) تهیه کردند که این تصویر هم یکی از آنهاست.
اینجا، دیواره‌های تنُک و کم‌پشت این ساعت شنی در واقع حلقه‌های ظریف و خوش‌منظره‌ای از گازهای برافروخته و رنگین‎اند (نیتروژن: سرخ، هیدروژن: سبز، و اکسیژن: آبی).
واگشود (وضوح) بی‌سابقه‌ی عکس‌های تلسکوپ هابل جزییات شگفت‌انگیزی را از فرآیند پس‌زنی لایه‌های بیرونی این سحابی آشکار کرده؛ جزییاتی که به گشوده شدن رازهای شگرفِ پیکره‌ها و تقارن‌های پیچیده‌ی سحابی‌های سیاره‌ای کمک می کند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
MyCn 18 - MyCn18 - hourglass - planetary nebula - nuclear fuel - Sun - star - white dwarf - Hubble Space Telescope - HST - nitrogen - hydrogen - oxygen

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه