شکارچی رنگارنگ در آسمان برزیل

تازگی‌ها شکارچی را دیده‌اید؟
این صورت فلکی دارد شب به شب در آسمان بالاتر می‌آید و چند ماه دیگر بهترین زمان برای دیدن این پیکره‌ی آسمانی پرآوازه خواهد بود.
ولی ستارگان و سحابی‌های صورت فلکی شکارچی برای چشم انسان به اندازه‌ی چیزی که دوربین در این تصویر زیبا نشان داده رنگین نیستند.
در این تصویر که ماه پیش گرفته شده، شکارچی آسمان را با همه‌ی رنگ‌هایش بر فراز یک درخت کوپال برزیلی در منطقه‌ی مرکز-باختری برزیل می‌بینیم.
درخشان‌ترین ستاره که سمت چپ به رنگ نارنجی پررنگ دیده می‌شود، غول سرخ و سردِ شبان‌شانه (ابط‌الجوزا، آلفا شکارچی) است.
ستارگان داغ و آبی‌فام شکارچی شمارشان بسیارست: ابرغول پای شکارچی که بالا، سمت راست می‌درخشد، گاما شکارچی (ناجذ) بالا، سمت راست، و کاپا شکارچی (سیف) پایین، سمت چپ.
ردیف سه ستاره‌ی کمربند شکارچی که از پایین به بالا، به نام‌های زتا شکارچی (نطاق)، اپسیلون شکارچی (نیام)، و دلتای شکارچی (منطقه) شناخته می‌شوند، همگی حدود ۱۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارند و ازر دل ابرهای میان‌ستاره‌ایِ بسیار شناخته شده‌ی این صورت فلکی به دنیا آمده‌اند.
اگر "ستاره"ای که بالا، سمت راستِ شمیر شکارچی است را سرخ‌فام و افشان (نامتمذکر) می‌بینید ایراد از تصویر نیست، این چیزیست که باید باشد، زیرا این نه یک ستاره، بلکه یکی از نامدارترین ابرهای کیهانی در آسمان زمین است: یک پرورشگاه ستاره‌ای به نام سحابی بزرگ شکارچی.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
constellation Orion - star - nebula - copal tree - Brazil - Central-West Region - red giant - Betelgeuse - supergiant - Rigel - Bellatrix - Saiph - Orion's belt - Alnitak - Alnilam - Mintaka - Orion's sword - Great Nebula of Orion

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه