انفجار هسته‌ای در سان‌فرانسیکو؟

خوشبختانه، همه‌ی چیزها آنگونه که به نظر می ‌رسند نیستند. روز ۱۳ سپتامبر در سان فرانسیسکوی کالیفرنیا با پدیدار شدن یک ابر قارچی در افق به پایان رسید. ولی این ابر قارچی از انفجار هسته‌ای نبود. میلا زینکووا که این پدیده را به تصویر کشیده می‌گوید: «این یک سراب غروب بود.»

وی می‌افزاید: «روز آدینه سیزدهم روز گرم و آرامی در سان فرانسیسکو بود. افق به نسبت صاف و پاکیزه بود و می‌توانستیم از روی ساحل سراب کشتی‌ها و خشکی‌های دوردست را ببینیم. این شد که تصمیم گرفتم از نشستنِ آفتاب فیلم بگیرم.»

تصمیم خوبی بود. هوای گرم، شیب دمایی نیرومند، و دستکم یک لایه‌ی وارونگی دما، تصویر خورشید که داشت غروب می‌کرد را چند لایه و دچار اعوجاج کرد. اندکی بعد خورشید به شکل یک ابر قارچی در آمد و در پی آن هم نمای مستطیلی خیره‌کننده‌ای پیدا کرد [سراب پری مورگانا-م]. ولی بهتر از این در راه بود.

زینکووا می‌گوید: «غروب آفتاب با یک "درخش سبز" (green flash) در بالای افق پایان یافت.»
این یکی به راستی کمیاب بود. بیشتر درخش‌های سبز درست در سطح دریا پدید می‌آیند. ولی این یکی با فاصله‌ی بسیار بر فراز آب شناور بود. یک تغییر شدید در شیب دما در چند هزار پایی بالای سطح دریا باعث شد اختلاف میان شکست نورهای سرخ و سبز که به طور معمول اختلاف کوچکی است بزرگنمایی شود و یک "درخش سبزِ شناور" پدید آید.»

زینکووا می‌گوید: «آخرین تصویر سراب خورشید بیش از دو دقیقه پس از زمان پیش‌بینی شده‌ی غروب در افق محو شد، که نشان می‌داد تا چه اندازه این شکست نیرومند و ناهنجار بوده. اگر"خاموشی جَوی" نبود، احتمالا باید می‌توانستم سراب خورشید را تا چند دقیقه‌ی دیگر هم ببینم.»

ویدیوی کامل زینکووا از این رویداد را می‌توانید اینجا ببینید (دور تند):
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
San Francisco - mushroom cloud - nuclear explosion - mirage - Mila Zinkova - inversion - sun - green flash - temperature gradient - refraction - atmospheric extinction

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه