خشک‌ترین بیابان جهان زیر برف

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
بارش برف در رصدخانه‌ی پارانال پدیده‌ی کمیابی‌ست. ولی هنگامی که بیاید، این چشم‌انداز دورافتاده‌ در شیلی را به چیزی بسیار باورنکردنی و آن‌جهانی تبدیل می‌کند.

کوه پوشیده از برف در مرکز چارچوب "سِرو پارانال" است، جایگاه تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) در رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اسو). وی‌ال‌تی از چهار یگان تلسکوپی بزرگ (یوتی) به نام‌های Antu ،Kueyen ،Melipal و Yepu، و چهارتلسکوپ کمکی کوچک‌تر (ای‌تی) تشکیل شده. در این تصویر بخش بالاییِ دو تلسکوپ یگان را می‌توانیم ببینیم که از نوک کوه بیرون زده، و همچنین تلسکوپ پیمایشی وی‌ال‌تی (وی‌اس‌تی) که در سال ۲۰۱۲ آغاز به رصد کرده.

این نما از پارانال واقعا نادر است. بارش از هر گونه‌ای در  بیابان آتاکاما بسیار کمیاب است؛ این منطقه خشک‌ترین بیابان غیرقطبی جهان است. بخش‌هایی از این بیابان از زمانی که ثبتش آغاز شده تاکنون یک قطره باران هم بر آن نباریده! این منطقه به طور میانگین ۳۳۰ شب از سال آسمانی صاف و بی‌ابر دارد، پس چیزی نخواهد گذشت که این ابرهای برفی هم ناپدید شوند و وی‌ال‌تی بتواند دوباره کارش برای رصد کیهان را از سر بگیرد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Paranal Observatory - Chilean - Cerro Paranal - ESO - Very Large Telescope - VLT - Unit Telescope - UT - Antu - Kueyen - Melipal - Yepu - Auxiliary Telescope - AT - VLT Survey Telescope - VST - Atacama Desert - snow

منبع: eso

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه