رنگین‌کمان دوتایی زیبا در آسمان سوئد

یوران استراند که این عکس را روز ۱۲ سپتامبر از استشوند سوئد گرفته می‌گوید این زیباترین رنگین‌کمان دوتایی‌ای بود که در زندگی دیده‌ام.

کمتر کسی این نکته را می‌داند که "همه‌ی" رنگین‌کمان‌ها دوتایی‌اند. رنگین‌کمان درونی یا اصلی در اثر یک بار بازتاب درون قطره‌ها درست می‌شود. رنگین‌کمان بیرونی یا "دوّمین" (ثانویه) هم دستاورد دو بار بازتاب است. گفتنی‌ست چنان چه اینجا هم پیداست، ترتیب رنگ‌های دو رنگین‌کمان آینه‌ی یکدیگر هستند.

رنگین‌کمان‌های با درجه‌های بیشتر هم می‌توانند پدید بیایند- رنگین‌کمان‌های سومین و چهارمین که به ترتیب دستاورد بازتاب‌های سه باره و چهار باره هستند. از آنجایی که در هر بازتاب، بخشی از نور از دست می‌رود، رنگین‌کمان‌ها به ترتیب کم‌نور و کم‌نورتر می‌شوند و در نتیجه دیدنشان بر زمینه‌ی روشن آسمان دشوار و دشوارتر می‌شود.

همچنین، این رنگین‌کمان در زمان غروب پدید آمده بود و به همین دلیل یک ویژگی افزوده داشت. رنگین‌کمان‌ها همیشه دایره‌هایی هستند که مرکزشان درست نقطه‌ی مخالف خورشید در آسمانست (فاصله‌ی ۱۸۰ درجه‌ی آن). بنابراین هنگامی که خورشید در افق باختریست، مرکز رنگین‌کمان هم در افق خاوری‌ست و رنگین‌کمان مانند نیمدایره‌ای بالای افق دیده می‌شود.

استراند می‌گوید: «چون این رنگین‌کمان هنگام غروب پدید آمده بود، بالاترین رنگین‌کمانِ ممکن شده بود، ۴۲ درجه بالای افق.»

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Göran Strand - Östersund - Sweden - rainbow - sun

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه