هابل هم به سراغ "بوریسف" رفت

این ویدیوی زمان‌گریز [۱۱ ثانیه‌ای که تکرار می‌شود] از پیوند تصویرهایی درست شده که تلسکوپ فضایی هابل در یک بازه‌ی ۷ ساعته از دنباله‌دار ۲آی/بوریسف گرفته بود. جابجایی بوریسف در آسمان به اندازه‌ای سریع است که هابل برای تصویربرداری از آن ناچار بود آن را دنبال کند، مانند عکاسی که یک اسب مسابقه را دنبال می‌کند، از همین رو ستارگان پس‌زمینه ردهایی از خود در تصویر به جا گذاشته‌اند. یک ماهواره هم از میدان دید هابل می‌گذرد. 
این پویانمایی در اندازه‌های بزرگتر: ۸.۱ مگ- ۹.۳ مگ
روز ۱۲ اکتبر ۲۰۱۹، تلسکوپ فضایی هابل ناسا بهترین دیدگاه از یک مهمان میان‌ستاره‌ای به نام دنباله‌دار ۲آی/بوریسف را برای اخترشناسان فراهم کرد. باور بر اینست که بوریسف از یک سامانه‌ی سیاره‌ای بیگانه، در جایی از کهکشان خودمان به اینجا آمده.

تصاویر هابل بهترین و پُروضوح‌ترین نماهایی است که تاکنون از این دنباله‌دار میان‌ستاره‌ای دیده‌ایم. هابل در این تصاویر توده‌ی غباری که گرگراگرد هسته‌ی سخت یخی آن انباشته شده [در حقیقت گیسو و دم آن] را آشکار کرده است [نوشته‌ای درباره‌ی ویژگی‌های این ابر: * دُم دنباله‌دار میان‌ستاره‌ای "بوریسف"].

دنباله‌دار ۲آی/بوریسف تنها دومین نمونه‌ی شناخته شده از چنین اجرامی است که از درون سامانه‌ی خورشیدی گذشته‌اند. نخستین جرم میان‌ستاره‌ای که اومواموا نام گرفت در سال ۲۰۱۷ شناسایی شد. اومواموا از فاصله‌ی حدود ۳۸ میلیون کیلومتری خورشید گذشت و سپس راهی فضای بیرون از سامانه‌ی خورشیدی شد.

هابل این دنباله‌دار را هنگامی که در فاصله‌ی حدود ۴۲۰ میلیون کیلومتری زمین بوده رصد کرد. این جرم دارد به سوی خورشید می‌آید و در روز ۷ دسامبر به نزدیک‌ترین فاصله‌اش از آن که دو برابر فاصله‌ی زمین تا خورشید خواهد بود می‌رسد. بوریسف دارای مسیری هذلولی پیرامون خورشید است و اکنون دارد با سرعت باورنکردنی بیش از ۱۵۰ هزار کیلومتر بر ساعت به پیش می‌تازد. این دنباله‌دار در میانه‌های ۲۰۲۰ به فضای میان‌ستاره‌ای برمی‌گردد تا شاید پس از میلیون‌ها سال سرگردانی، دوباره سر از یک سامانه‌ی دیگر در آورد.

دنباله‌دار بوریسف در ۳۰ اوت ۲۰۱۹ به دست ستاره‌شناس آماتور روس، گنادی بوریسف یافته شد. رصدهای بعدی هابل از این دنباله‌دار برای ژانویه‌ی ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - ESA - Hubble Space Telescope - Comet 2I/Borisov - planetary system - galaxy - nucleus - Solar System - ‘Oumuamua - Sun - Earth - hyperbolic - star system - racetrack horse - Crimean - Gennady Borisov

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه