روز پرسروصدا برای کاوشگر اینسایت

در این پویانمایی (گیف) که از پیوند سه تصویر درست شده، جابجایی ابرها را در آسمان، در زمانی نزدیک به غروب می‌بینیم.
این نماها با دوربین کاوشگر سطح‌نشین اینسایت ناسا، در ۱۴۵مین روز ماموریت آن، و حدود ۶:۳۰ بعد از ظهر به وقت محلی گرفته شده بودند. گفتنی‌ست این روزها بر پایه‌ی شبانه‌روز در سیاره‌ی بهرام محاسبه می‌شوند که "سول" نامیده می‌شود. این روز، ۱۴۵مین سول، بر پایه‌ی گاهشمار زمینی برابر با روز ۲۵ آوریل ۲۰۱۹ بود.
گنبد ۶۹ سانتیمتری که در پیش‌زمینه دیده می‌شود یک پوشش محافظ است که روی دستگاه لرزه‌سنج حسمندِ اینسایت (سیس، SEIS) گذاشته شده. این لرزه‌سنجِ حسمند برای آشکارسازی مریخ‌لرزه‌ها -لرزش‌های سطح سیاره‌ی بهرام- ساخته شده است.
در سیاره‌ی خودمان، زمین‌لرزه‌ها ساختارهای درونی زمین را آشکار می‌کنند، و لرزش‌های کوچکی که دستگاه سیس روی سیاره‌ی بهرام حس می‌کند هم می‌تواند به دانشمندان در کاوشِ زیر سطح این سیاره کمک کند.
ولی لرزش‌های خفیف سیاره‌ی سرخ بسامد بسیار پایینی دارند، و برای شنیدنشان باید آنها را پردازش کرده و به دامنه‌ی بسامد شنوایی رساند.
دستگاه سیس در روزهای ۲۲ می (سول ۱۷۳) و ۲۵ ژوییه (سول ۲۳۵) دو مریخ‌لرزه‌ی معمولی را ثبت کرد. در نوارهای ضبط شده از این دو رویداد، سروصداهای بیرونیِ غروب‌های سرد سیاره بیشتر شنیده می‌شود. این نوفه‌ها (نویزها) به احتمال بسیار تق و توق‌هایی هستند که در اثر جابجایی‌های مکانیکی و ترنجش‌های (انقباض‌های) دستگاه‌های کاوشگر پدید آمده‌اند.
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا توییتر یک ستاره در هفت آسسمان ببینید
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Mars - InSight - sol - Earth - seismometer - SEIS - marsquake - Earthquake - planet - Earth - Red Planet - frequency

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه