اسب سیاه در چراگاه سرخ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
سحابی کله‌اسبی یکی از پرآوازه ترین سحابی‌ها در آسمان است.
این سحابی همان فرورفتگی تیره‌ایست که در دل سحابی گسیلشی سرخ‌فام، در مرکز این تصویر دیده می شود. تیره بودن این سر اسب به این دلیلست که در حقیقت یک ابر پُرغبار کدر و مات است که جلوی همان سحابی گسیلشی روشن و سرخ‌فام را گرفته و از همین رو به حالت سایه‌نما (ضدنور) و تمام تیره دیده می‌شود.
این ابر کیهانی هم مانند ابرهای جو زمین، به گونه‌ای شانسی پیکره‌ای آشنا پیدا کرده است. تردیدی نیست که تا چند هزار سال دیگر، جنبش‌های درونی این ابر باعث دگرگونی پیکره‌ی آن خواهد شد.
دلیل رنگ سرخ آن سحابی گسیلشی (نشری) هم بازگشت الکترون‌های اتم‌های برانگیخته‌ی هیدروژن، و بازپیوند آنها با پروتون این اتم‌ها وساختن دوباره‌ی اتم‌های هیدروژن است.
در سمت چپ این تصویر سحابی شعله دیده می‌شود، یک سحابی با ته‌رنگِ نارنجی و رگه‌هایی از غبار تیره. درست زیر و سمت چپ سحابی کله‌اسبی هم یک سحابی بازتابی آبی‌فام به چشم می‌خورد که نور آبی ستارگانِ نزدیکش را بیش از همه‌ی نورهای دیگر بازمی‌تاباند و به همین دلیل آبی دیده می‌شود [همان پدیده‌ای که در آمان رمین رخ می‌دهد].

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Horsehead Nebula - emission nebula - Earth - electron - proton - hydrogen - atom - Flame Nebula - reflection nebula - star

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه