سیاره زمین در "ساعت آبی"

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
عکاسان طبیعت و دیگر دوستداران سیاره‌ی زمین همیشه چشم به راه "ساعت آبی" هستند، زمان گرگ و میش، درست پیش از سر زدن آفتاب یا درست پس از نشستن آفتاب، هنگامی که خورشید زیر افق است ولی زمین و آسمان هنوز رنگین از پرتوهای زیبای آبی‌فام.
این تصویر سراسرنما در ساعت آبی سپیده‌دم ۸ اوت گرفته شده، ولی دیدگاهش به جای آن که رو به افق خاوری، جایی که خورشید از آن بالا می‌آید باشد، رو به افق باختری است.
در این چشم‌انداز خیره‌کننده نمایی از دامنه‌های کوه ویتنی، از مسیر جان مویر تا ستیغ‌های ناهموار رشته کوه سیرا نوادا را می‌بینیم.
بالای افق نوار صورتی ملایمی را می‌بینیم که از پس-پراکنش نور خورشید پدید آمده. این کمان پادشفقی که "کمربند ناهید" نام دارد، بخش روشن‌ترِ آسمان را از سایه‌ی تیره‌ی زمین که دارد پایین می‌رود جدا کرده [در زمان غروب، کمربند ناهید و سایه‌ی زمین در افق خاوری دیده می‌شوند و سایه‌ی زمین به جای پایین رفتن، بالا می‌آید-م].
نوارهای روشن پرتوهای پاد-نیمتابی هستند. آن همان نور خورشیدند که از لابلای ابرها و کوه‌ها در افقی که خورشید در آنست بیرون زده‌اند و گنبد آسمان را پیموده‌اند و به افقِ این سمت رسیده‌اند [پس نوارهای تاریک، سایه‌ی ابرها و کوه‌ها هستند].
آنها با یکدیگر همراستا (موازی) هستند ولی به دلیل پدیده‌ی ژرفانمایی چشم‌انداز، به نظر می‌رسد در نقطه‌ی پادخورشید (نقطه‌ی مخالف خورشید) همگرا شده‌اند [مانند ریل‌های قطار که در افق به هم می‌رسند].

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
planet - Earth - twilight - Sun - panorama - Mt. Whitney - John Muir Trail - Sierra Nevada - anti-twilight - Belt of Venus - anti-crepuscular

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه