چشم‌انداز زمین و ماه از دو سوی منظومه خورشیدی

روز ۱۹ ژوییه‌ی ۲۰۱۳، برای نخستین بار در یک عملیات هماهنگِ میان‌سیاره‌ای، سیاره‌ی زمین از دو سوی سامانه‌ی خورشیدی به تصویر کشیده شد: از کنار سیاره‌ی کیوان (زحل) و از کنار سیاره‌ی تیر (عطارد).
در تصویر بالا سمت چپ، زمین همان نقطه‌ی آبی کمرنگی است که درست زیر حلقه‌های کیوان دیده می‌شود. این عکس توسط فضاپیمای روباتیک کاسینی گرفته شد که در آن زمان در مدار این بیرونی‌ترین غول گازی بود [اورانوس و نپتون در رده‌ی غول‌های یخی هستند-م].
در سمت راست، سامانه‌ی زمین-ماه را بر پس‌زمینه‌ای تاریک می‌بینیم. این عکس را فضاپیمای روباتیک مسنجر که در آن زمان مهمان مداری سیاره‌ی تیر بود ثبت کرده.
در همین روز، مردمان سیاره‌ی زمین هم [در یک چالش جهانی] عکس‌های خودشان را از کیوان گرفتند [اینجا خواندید: * برای لبخند در ۱۹ ژوییه آماده شوید!].
در تصویر مسنجر، زمین (چپ) و ماه (راست) به روشنی از بازتاب نور خورشید می‌درخشند. مسنجر این عکس را با نوردهی بلند گرفت. این نوردهی بلند بخشی از عملیات جستجوی مسنجر برای یافتن ماهواره‌های طبیعیِ درونی‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی (تیر) بود؛ ماه‌هایی که انتظار می‌رفت بسیار کم‌نور باشند و یافتنشان نیازمند نوردهی بلند بود.
در آن زمان، هم کاسینی و هم مسنجر در ماموریت بی‌بازگشت خود به سر می‌بردند. هر دوی این کاوشگرهای سربلند، ماموریت پیروزمند خود را با کوبیدن خود به سیاره‌های میزبانشان به پایان بردند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Earth - Solar System - planet - Mercury - gas giant - Saturn - pale blue dot - Cassini - MESSENGER - reflect

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه