چهره آندرومدا پیش و پس از رتوش

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
چهره‌ی واقعی کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا) چگونه است؟
در این تصویر می‌بینیم که این نزدیک‌ترین همسایه‌ی بزرگ کهکشانی راه شیری، با نوردهی‌های بلند در آسمان شلوغ سیاره‌ی زمین و با دوربین دیجیتال، که ایرادها و کاستی‌ها را هم آشکار می‌کند چگونه دیده می‌شود.
این عکس از همگذاری ۲۲۳ تصویر با نوردهی‌های جداگانه‌ی ۳۰۰ ثانیه‌ای که سال گذشته در یک رصدخانه‌ی خانگی در پرتغال گرفته شده بودند درست شده.
از جمله‌ی نقص‌های بارز تصویر می‌توان از ردهای درخشان و همراستای هواپیماها، رد بلند و پیوسته‌ی ماهواره‌ها، رگه‌های کوتاه پرتوهای کیهانی، و چند پیکسل بد نام برد.
در تصویر دوم، همین تصویر را بدون نقص می‌بینیم، ولی این نقص‌ها در حقیقت با فتوشاپ زدوده نشده‌اند، بلکه با بهره از یک رشته بسته‌ی نرم‌افزاری رایانه‌ای کاهش یافته‌اند- نرم‌افزارهایی مانند Astro Pixel Processor، DeepSkyStacker، و PixInsight.
همه‌ی این کارها نه برای فریب دادن شما با تخیل‌های دیجیتالی‌ای که همانندی چندانی با چهره‌ی واقعی کهکشان زن در زنجیر (ام۳۱) ندارند، بلکه برای کاستن از آشفتگی‌های ساختگی در جو زمین که به این کهکشان ربطی ندارند انجام شده تا نمای واقعی ام۳۱ را برایتان بازبیافرینیم.
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Andromeda galaxy - Milky Way Galaxy - Earth - Portugal - cosmic ray - Photoshop - Astro Pixel Processor - DeepSkyStacker - PixInsight - M31

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه