یک عکس و پنج "ماه"

در ۲۹ ژوییه‌ی ۲۰۱۱، فضاپیمای کاسینی ناسا که آن زمان در مدار سیاره‌ی کیوان (زحل) بود، با دوربین زاویه-باریک خود ۵ ماه از ماه‌های پرشمار این غول گازی را از دیدگاهی درست بالای صفحه‌ی حلقه‌ها به تصویر کشید.
از چپ به راست، ماه‌های کوچک ژانوس و پاندورا که به ترتیب ۱۷۹ و ۸۱ کیلومتر پهنا دارند را می‌بینیم، سپس انسلادوس درخشان ۵۰۴ کیلومتری، و میماس ۳۹۶ کیلومتری را درست کنار ره‌آ.
ره‌آ، دومین ماه بزرگ کیوان دارای قطری به اندازه‌ی ۱۵۲۸ کیلومتر است و اینجا تنها بخشی از آن روی لبه‌ی سمت راست تصویر دیده می‌شود.
کیوان روی هم رفته چند ماه دارد؟
با ۲۰ ماه بیرونیِ تازه‌ای که برای این سیاره یافته شده، شمار کل ماه‌هایش به ۸۲ رسیده است، و از آنجایی که شمار کل ماه‌های شناخته شده‌ی مشتری ۷۹ است، پس اکنون باید کیوان را "پادشاه ماه‌ها" در سامانه‌ی خورشیدی بدانیم، لقبی که تاکنون از آن مشتری بود.
این ماه‌های نویافته همگی بسیار کوچکند، با پهنایی حدود ۵ کیلومتر، و بیشترشان دارای مدارهایی پَس‌رو (مخالف‌گرد) و کج نسبت به صفحه‌ی حلقه‌ها هستند.
شما هم می‌توانید در نامگذاری این ماه‌ها همکاری کنید، ولی بر پایه‌ی قوانین. راهنمایی: آگاهی از افسانه‌های نوردیک، اینوییت و سلتی (گالیک) می‌تواند به شما کمک کند. در این باره نوشته‌ی پیشین را بخوانید: * خانواده کیوان پرجمعیت‌تر از خانواده مشتری شد!

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Cassini spacecraft - Saturn - moon - ringplane - Janus - Pandora - Enceladus - Mimas - Rhea - Jupiter - Solar System - retrograde - Norse - Inuit - Gallic

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه