پرده شبحگون کیهانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۸ مگ)
این پسمانده‌های گازی برافروخته و پرانرژی با هم نمایی شبحگون به نام سحابی پرده را در آسمان سیاره‌ی زمین، در راستای صورت فلکی ماکیان پدید آورده‌اند.
خود سحابی پرده یک پسماند بزرگ ابرنواختر است، یک ابر گسترنده که از انفجار مرگبار ستاره‌ای بزرگ به جا مانده. نور انفجار آن ابرنواختر بیش از ۵۰۰۰ سال پیش به زمین رسیده بود. موج شوکِ میان‌ستاره‌ای که در پی این رویداد سهمگین و فاجعه‌بار پدید آمد در فضا به پیش رفت و با برخورد به مواد میان‌ستاره‌ای، آنها را برانگیخت.
سحابی پرده که به نام حلقه‌ی ماکیان هم شناخته می‌شود اکنون حدود ۳ درجه، یا تقریبا ۶ برابر قطر زاویه‌ای ماه کامل را در آسمان می‌پوشاند. با در نظر گرفتن فاصله‌ی برآورد شده‌ی این سحابی از زمین که ۱۵۰۰ سال نوریست، گستردگی‌اش به بیش از ۷۰ سال نوری می‌رسد و پهنای این تصویر از بخش باختری آن هم حدود نصف این اندازه می‌شود.
در واقع، سحابی پرده به اندازه‌ای بزرگ است که بخش‌های روشن‌تر آن به عنوان سحابی‌هایی جداگانه شناخته می‌شوند، از جمله جاروی جادوگر (ان‌جی‌سی ۶۹۶۰) که پایین، سمت راستِ مرکز چارچوب دیده می‌شود. بالا، سمت راست هم نمای وهم‌انگیز آی‌سی ۱۳۴۰ را می‌بینیم. به امید هالووینی خوش برای شما!

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
planet - Earth - constellation of Cygnus - Veil Nebula - supernova remnant - star - Cygnus Loop - full Moon - Witch's Broom - NGC 6960 - IC 1340 - Happy Halloween

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه