پیوند در دل اژدها

برخی از کهکشان‌ها دوستان نزدیک‌تری هستند تا دیگران. اگرچه بسیاری از آن‌ها به تنهایی و به دور از همسایگان روزگار می‌گذرانند، ولی برخی هم هستند که اندکی به یک همسایه خود نزدیک‌تر شده و پیوندی تا پایان زندگی با آن برقرار می‌کنند.

دو کهکشانی که در این تصویرِ تلسکوپ فضایی هابل ناسا می‌بینید با نام‌های ان‌جی‌سی ۶۲۸۵ (چپ) و ان‌جی‌سی ۶۲۸۶ (راست) درست همین کار را کرده‌اند! این دو که با هم به نام آرپ ۲۹۳ شناخته می‌شوند در برهم‌کنش با یکدیگر به سر می‌برند. توده‌های گاز و رشته‌های غبار در اثر کشاکش‌های دوسویه‌ی گرانشی از آنها بیرون کشیده شده و پیکره‌شان را دگرگون کرده و چهره‌ای مات و دودمانند از آنها بر زمینه‌ی آسمان پدید آورده.

هابل تاکنون بارها جفت کهکشان‌های برخوردی را به تصویر کشیده. این گونه کهکشان‌ها می‌توانند شکل‌هایی ویژه و آشنا، زیبا و شگفت‌انگیز و نامعمول بسیار گوناگونی پیدا کنند، از جمله پیکره‌هایی مانند نت‌های موسیقی، فضاپیمایی که دارد وارد یک کرمچاله می‌شود، یک دسته گل کیهانی، و پنگوئنی که سخت مراقب تخمش است.

آرپ ۲۹۳ با فاصله‌ی بیش از ۲۵۰ میلیون سال نوری از زمین در راستای صورت فلکی اژدها دیده می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
galaxy - NGC 6285 - NGC 6286 - Arp 293 - Earth - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - wormhole - penguin - constellation of Draco - The Dragon

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه