این سنگ فضایی برای دومین بار تغییر نام داد، این بار به دلایل نژادی!

خداحافظ اولتیما ثولی، سلام آروکات!

یک سنگ فضایی که فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا در آغاز همین امسال از کنارش گذشت نامی تازه گرفته: آروکات (Arrokoth)، که به معنای "آسمان" در زبان‌های پوهاتان و آلگانکی است.

نام رسمی این سنگ "۲۰۱۴ ام‌یو۶۹" است، ولی گروه دانشمندان نیوهورایزنز نام اولتیما ثولی را بر آن گذاشتند، برگرفته از نام یک سرزمین اسطوره‌ای دوردست و رازآلود. این نام پس از آن که یک خبرنگار نیوزویک در گزارشی، به کاربرد آن توسط حزب نازی برای نامیدن میهن اسطوره‌ای آریاییان اشاره کرد با واکنش‌های تند و چشمگیر روبرو شد.

در روز ۱۲ نوامبر، ناسا در یک آیین نامگذاری، نام تازه‌ی آروکات را برای ام‌یو۶۹ برگزید. این نام بر پایه‌ی فرهنگ بومیان آمریکایی (سرخپوستان) محلی در مریلند برگزیده شد، جایی که مرکز کنترل ماموریت نیوهورایزنز در آنست.

نیوهورایزنز با گذشتن از کنار آروکات گنجینه‌ای از داده‌ها گرد آورد که هنوز به طور کامل روی زمین دریافت نشده و دارد از فضاپیما به زمین گسیلیده می‌شود. تا اینجا فهیده‌ایم که این جرم پیکره‌ای شگفت‌انگیز دو-لوبی، مانند دو کوکو (پنکیک) که روی ماهیتابه به هم چسبیده‌اند دارد، که نشان می‌دهد دو لوبش در برخوردی به نسبت آرام به هم چسبیده بوده‌اند [سرعت دو خودرو-م]. همچنین به نظر می‌رسد این جرم با یخ متان یا نیتروژن پوشیده شده که ته‌رنگی سرخ به آن داده است.

اجرامی مانند آروکات بلوک‌های ساختمانی‌ای هستند که از فرآیند پیدایش سیاره‌های سامانه‌ی خورشیدی به جا مانده‌اند، از همین رو پژوهشگران امیدوارند بررسی این سنگ‌های یخ‌زده بتواند به آنها در شناخت چگونگی ساخته شدن سیاره‌ها کمک کند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Ultima Thule - Arrokoth - NASA’ - New Horizons - Powhatan - Algonquian - 2014 MU69 - Newsweek - Nazi - Aryan - Native American - Maryland - Earth - methane - nitrogen - solar system - planet

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه