یک روز پس از برخورد نزدیک با سیاره سرخ

۳۱ اکتبر ۱۹۳۸ روز آرامی بود، در حالی که یک روز پیش‌تر، مریخی‌ها به سیاره‌ی زمین حمله کرده بودند!
در روز ۳۰ اکتبر گزارش‌هایی از رویارویی ساکنان سیاره‌ی بهرام با زمینیان از رادیو پخش شد که در حقیقت بخشی از یک نمایش رادیویی ویژه‌ی هالووین بر پایه‌ی داستان علمی-تخیلی "جنگ دنیاها" اثر هربرت جرج ولز (اچ.جی. ولز) بود.
۲۰ اکتبر ۲۰۱۴ هم در سیاره‌ی بهرام روزی آرام بود، در حالی که یک روز پیش‌تر، رویارویی نزدیکی میان این سیاره و دنباله‌دار سایدینگ اسپرینگ (سی/۲۰۱۴ ای۱) رخ داده بود.
اما این یکی شایعه و نمایش نبود. دنباله‌دار سایدینگ اسپرینگ روز گذشته واقعا با فاصله‌ی حدود ۱۴۰ هزار کیلومتر (۸۶۷۰۰ مایل)، یعنی حدود یک سوم فاصله‌ی زمین-ماه از کنار سیاره‌ی سرخ گذشته بود.
ولی فضاپیماهای مدارگرد و خودروهای کاوشگری که آن زمان در مدار بهرام و روی سطح آن بودند با هیچ دردسری روبرو نشده و هیچ آسیبی را گزارش نکردند، با این که در ردیف نخست تماشاچیان گذرِ این مهمان بودند که از بخش بیرونی سامانه‌ی خورشیدی به آنجا آمده بود [خوانده بودید: * ناوگان گسترده ناسا آماده پذیرایی از مهمان سیاره بهرام می‌شود].
این تصویر رنگین تلسکوپی که گستره‌ای به پهنای ۲ درجه از آسمان در صورت فلکی ماراَفسای را در بر دارد، سیاره‌ی سرخ را در روزِ بعد از آن رویارویی برای ما نمایش می‌دهد.
ستاره‌ی آبی‌فام ۵۱-مارافسای در بالا، سمت راست چارچوب، و دنباله‌دار سایدینگ اسپرینگ را هم کنار سیاره‌ی سرخ می‌بینیم که تازه از تابش خیره‌کننده‌ی آن بیرون آمده.
 
 
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Martian - planet - Earth - Halloween - radio drama - H.G. Wells - scifi - War of the Worlds - Mars - Comet Siding Spring - C/2013 A1 - Moon - solar system - constellation Ophiuchus - star - 51 Ophiuchi - Red Planet

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه