دختران اتلس در آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۴ مگ)
خوشه‌ی ستاره‌ای باز و دوست داشتنیِ پروین یا هفت خواهران که دارد از درون یک ابر غبار کیهانی در فاصله‌ی ۴۰۰ سال نوری زمین می‌گذرد، با نورافشانی ستارگان خود این ابر را به یک سحابی بازتابی زیبای آبی‌فام تبدیل کرده است.
طرح گالیله از ستارگان خوشه‌ی پروین
پروین [یا پلیادس در اسطوره‌های یونان باستان] در آسمان سیاره‌ی زمین در راستای صورت فلکی گاو (ثور) و بازوی شکارچیِ کهکشان راه شیری دیده می‌شود.
ولی هیچ پیوندی میان این هفت خواهر و این ابر غبار کیهانی نیست و تنها از بخت روزگار است که گذر هر دو در فضا به هم خورده و دارند از درون یکدیگر می‌گذرند.
خوشه‌ی پروین که در ادبیات کهن فارسی به نام عقد ثریا هم شناخته می‌شود از دیرباز به عنوان یشک خوشه‌ی فشرده‌ی ستاره‌ای شناخته می‌شده، ولی گالیله که نخستین بار آن را از پشت تلسکوپ دیده بود، طرحی از ستارگانش کشید که ستارگان بسیار کم‌نورتری که با چشم دیده نمی‌شوند هم در آن دیده می‌شد.
شارل مسیه که فهرستی از اجرام و خوشه‌هایی که دنباله‌دار "نبودند" تهیه کرد هم نام خوشه‌ی پروین را به عنوان ۴۵مین ورودی فهرستش ثبت کرد.
در اسطوره های یونان، پلیادس هفت دخترِ اتلس (یکی از تیتان‌ها) و پلیون (یکی از نیمف‌های دریا) بودند. نام‌های پدر و مادر آنها به نام‌های ۹ ستاره‌ی درخشان خوشه هم افزوده شده.
این تصویر تلسکوپی ژرف و گسترده بیش از ۲۰ سال نوری از خوشه را در بر دارد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Pleiades - Seven Sisters - open star cluster - reflection nebula - constellation Taurus - Orion Arm - Milky Way Galaxy - star - Galileo - Charles Messier - comet - Greek myth - Titan - Atlas - nymph - Pleione

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه