این یک کهکشان است یا دو تا؟

این جرم شگفت‌انگیز فراکهکشانی یک کهکشان است یا دو تا؟
پرسش در سال ۱۹۵۰ و زمانی پیش کشیده شد که اخترشناس "آرتور هوگ" به گونه‌ای شانسی آن را مشاهده کرد.
حلقه‌ی بیرونی این جسم به طور عمده از ستارگان آبی درخشان تشکیل شده، ولی نزدیک مرکزش، توپی از ستارگان بسیار سرخ‌تر و احتمالا بسیار پیرتر جای دارد. بین این دو بخش، شکافی دیده می‌شود که که تقریبا به طور کامل تاریک به نظر می‌رسد.
هنوز روشن نیست که جسم هوگ، و حلقه‌اش که تقریبا دایره‌ی کامل است چگونه پدید آمده، گرچه اجرامی همانند آن تاکنون شناسایی شده و در دسته‌ای به عنوان گونه‌ای کهکشان حلقوی رده‌بندی شده‌اند.
یکی از نظریه‌های پیدایش این جسم، یک برخورد کهکشانی در میلیاردها سال پیش و تاثیر گرانشی میله‌ی مرکزی است؛ میله‌ای که اکنون ناپدید شده.
تصویری که اینجا می‌بینید به کمک تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده و به تازگی با بهره از یک الگوریتم نوفه‌زدای (نویز-زدای) هوش مصنوعی بازپردازش شده است.
رصدهایی که در طیف امواج رادیویی انجام شده نشان می‌دهد که جسم هوگ در چند میلیارد سال گذشته، هیچ کهکشان کوچک‌تری را به خود "نیفزوده".
جسم هوگ نزدیک به ۱۰۰ هزار سال نوری گستردگی دارد و با فاصله‌ی حدود ۶۰۰ میلیون سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی مار دیده می‌شود. 
چندین کهکشان دوردست در سمت راست چارچوب دیده می‌شوند و به گونه‌ای شانسی، درون شکاف خود این جسم (نزدیک به جایگاه ساعت هفت) هم یک کهکشان حلقه‌ای دیگر به چشم می‌خورد که در فاصله‌ی بسیار دورتری جای دارد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Hoag's Object - galaxy - Art Hoag - extragalactic object - star - ring galaxy - galaxy collision - central bar - Hubble Space Telescope - constellation of the Snake - Serpens

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه