شناسایی نخستین نمونه‌های قند در شهاب‌سنگ‌ها، و سرنخ‌هایی برای ریشه زندگی زمینی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵.۷ مگ)
پژوهشگران از دانشگاه توهوکو، دانشگاه هوکایدو، بنیاد JAMSTEC، و مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا با بررسی چند شهاب‌سنگ، ریبوز و قندهای دیگری را در آنها یافته‌اند. این قندها دربردارنده‌ی همنهش‌های ایزوتوپ کربنی ویژه‌ای، متفاوت با قندهای زیستی زمینی هستند، چیزی که نشانگر ریشه‌ی فرازمینی آنهاست. این یافته‌ها نشان می‌دهند که این قندها در آغاز تاریخ سامانه‌ی خورشیدی ساخته شده بوده و با شهاب‌سنگ‌ها به زمین آمده بوده‌اند.

این گروه دانشمندان سه شهاب‌سنگ را با روش ویژه‌ی خودشان بررسی کردند و در دو تای آنها قندهایی یافتند. نویسنده‌ی اصلی پژوهش، یوشیهیرو فوروکاوا از دانشگاه توهوکو می‌گوید: «بررسی و آنالیز قندهای شهاب‌سنگ‌ها بسیار سخت است. ما در چند سال گذشته شگردهای فنی‌ای را برای آنالیز قند در چنین نمونه‌هایی بررسی کرده و شگرد ویژه‌ی خودمان را ساخته بودیم.»

اسیدهای آمینه و بازهای نوکلئیدی -دو همنهش‌ کلیدی دیگر در بلوک ساختمانی زندگی- در گذشته در شهاب‌سنگ‌ها یافته شده بودند. دانشمندان از وجود قند در شهاب‌سنگ‌ها آگاه بوده‌اند. ولی تا به امروز، پژوهش‌ها در حد گسترده‌ای همنهش‌های مرتبط با قند (اسیدهای قند و الکل‌های قند) و ساده‌ترین قند (دی‌هیدروکسی استون) را نشان داده بود، همنهش‌هایی که به عنوان ساختارهای کلیدی برای زندگی در نظر گرفته نمی‌شوند.

باور بر اینست که پیدایش قندهای ضروری برای زندگی، از جمله ریبوز، در زمینِ پیشازیستی امکان‌پذیر بوده. ولی شواهد زمین‌شناختی برای پیدایش آنها در دست نیست. افزون بر این، روشن نیست که چه قند(هایی) و به چه میزان در زمینِ پیشازیستی ساخته شده بوده.
مدلی از ساختار مولکولی ریبوز و تصویرشهاب‌سنگ مورچیسون. ریبوز و قندهایی دیگر در این شهاب‌سنگ یافته شده.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲.۸ مگ)
با این پژوهش که آورده شدن قندهای ضروری برای زندگی [به زمین] را اثبات می‌کند، منطقی است که بگوییم قند فرازمینی در شکل‌گیری آران‌ای آغازین در زمین پیشازیستی نقش داشته است. به نوبه‌ی خود این امکان هست که [این قند] عاملی در پیدایش زندگی روی زمین بوده باشد.

این دانشمندان می‌گویند: «گام بعدی بررسی دست‌سانیِ (کایرالیته‌ی) قندها در شهاب‌سنگ‌های بیشتر، و بررسی میزان قندهای از فضا آمده و چگونگی نفوذ قندهای فرازمینی بر هم‌دست‌سانیِ (هوموکایرالیته‌ی) زندگی است.» مرکز فضایی جانسون ناسا شهاب‌سنگ‌های دیگری در اختیار این گروه گذاشته و آنها بررسی خواهند کرد تا ببینند چه شهاب‌سنگ‌هایی دربردارنده‌ی قندها هستند و این قندها چگونه ساخته شده‌اند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Tohoku University - Hokkaido University - JAMSTEC - NASA - Goddard Space Flight Center - meteorite - ribose - sugar - carbon - isotope - solar system - earth - Yoshihiro Furukawa - Amino acid - nucleobase - sugar acid - sugar alcohol - dihydroxy acetone - prebiotic Earth - RNA - chirality - homochirality - Murchison meteorite

منبع: sciencedaily

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه