تازه‌ترین دیدارهای تلسکوپ هابل با مهمان میان‌ستاره‌ای ما، دنباله‌دار بوریسف

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
دنباله‌دار ۲آی/بوریسف  تنها دومین جرم میان‌ستاره‌ایِ شناخته شده‌ایست که از درون سامانه‌ی خورشیدی ما گذشته است. در اینجا نماهایی را می‌بینیم که تلسکوپ فضایی هابل ناسا از این مهمان بیگانه ثبت کرده است.

سمت چپ: عکسی که تلسکوپ هابل در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹ گرفت و دنباله‌دار بوریسف را جلوی یک کهکشان مارپیچی دوردستِ نه چندان آشا با نام دورودراز 2MASX J10500165-0152029 نشان می‌دهد. هسته‌ی مرکزی درخشان کهکشان در این تصویر مات شده زیرا هابل در آن هنگام داشت دنباله‌دار را که با سرعتی باورنکردنی حدود ۱۵۰ هزار کیلومتر بر ساعت پیش می‌رفت دنبال می‌کرد. بوریسف در زمان گرفت عکس حدود ۳۲۶ میلیون کیلومتر از زمین فاصله داشت و دُم غباری که از آن بیرون زده بود از گوشه‌ی بالا، سمت راست تا بیرون از چارچوب کشیده شده بود.

سمت راست: دیدار دوباره‌ی تلسکوپ هابل با دنباله‌دار بوریسف که در ۹ دسامبر ۲۰۱۹، و اندکی پس ازگذشتن آن از نزدیک‌ترین نقطه‌ی مسیرش به خورشید انجام شد. بوریسف در زمان گرفته شدن این عکس ۲۹۸ میلیون کیلومتر از زمین فاصله داشت و نزدیک لبه‌ی درونی کمربند سیارک‌ها بود. هسته‌ی آن که توده‌ای از خاک و یخ است کوچک‌تر از آن بود که در این عکس نمایان شود. گیسوی درخشان آن از غبارهایی تشکیل شده که در اثر نور و گرمای خورشید دارند از سطح آن جدا می‌شوند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Comet 2I/Borisov - Solar System - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - 2MASX J10500165-0152029 - comet - spiral galaxy - Earth - Sun - asteroid belt - com

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه