نمایی زیبا از رقص دو کهکشان

رصدخانه‌ی جمنای در هاوایی یک جفت کهکشان مارپیچی در صورت فلکی تازی‌ها را به تصویر کشیده که تاکنون دستکم یک بار با هم برخورد کرده‌اند.

برخورد میان کهکشان‌ها می‌تواند میلیون‌ها سال زمان ببرد. دو کهکشان ان‌جی‌سی ۵۳۹۴ و ان‌جی‌سی ۵۳۹۵ در تصویر رصدخانه‌ی جمنای در میانه‌ی چنین رویارویی و برهم‌کنش کشداری با یکدیگر به سر می‌برند.

به گفته‌ی اخترشناسان، این دو که حدود ۱۶۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند تاکنون دستکم یک بار با هم برخورد کرده‌اند. فضا جای بسیار بزرگی است و ستارگان درون کهکشان‌ها به اندازه‌ای از هم دورند که در رویارویی دو کهکشان، برخورد میان ستارگانشان بسیار نامحتمل است. ولی این برهم‌کنش می‌تواند باعث حرکت‌های آشفته در گازهای کهکشان‌ها شده و فورانی از ستاره‌زایی‌ها را به پا کند.

در این تصویر تازه که از پشت تلسکوپ رصدخانه‌ی جمنای در هاوایی گرفته شده، مناطقی که ستاره‌زایی‌های تازه در آنها به راه افتاده به شکل توده‌هایی سرخ‌فام در بازوهای مارپیچی هر دو کهکشان دیده می‌شوند.

کهکشان‌ها در هنگامه‌ی برخورد، نیروی گرانشی بر هم وارد کرده و با کش و واکش‌هایی که میانشان رخ می‌دهد پیکره‌ی همدیگر را در هم می‌پیچانند و از ریخت می‌اندازند. این دو کهکشان هم در این گام از رویارویی پیکره‌ای پیدا کرده‌اند که دانشمندان را واداشته تا زوج آنها را "کهکشان مرغ ماهی‌خوار" بنامند. در این مرغ ماهی‌خوار (حواصیل)، کهکشان بزرگ‌تر نماینده‌ی بدن آنست و کهکشان کوچک‌تر هم نماینده‌ی سر و نوک (منقار) آن.

-----------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Gemini Observatory - Hawaii - Spiral galaxy - Canes Venatici - NGC 5394 - NGC 5395 - Earth - star - star formation - spiral arm - Heron Galaxy

منبع: Astronomy.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه