رشته‌های مغناطیسی که از یک کهکشان بیرون زده‌اند

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در تصویر تازه‌ی کهکشان مارپیچی ان‌جی‌سی ۴۶۳۱ یا "کهکشان نهنگ" رگه‌هایی از رشته‌های مغناطیسی دیده می‌شود که از بالا و پایین قرص این کهکشان بیرون زده‌اند. این رشته‌ها که به رنگ‌های سبز و آبی نمایانده شده‌اند تا درون هاله‌ی گاز و غباریِ این کهکشان هم کشیده شده‌اند. جهت میدان مغناطیسی رشته‌های سبز در مخالف زمینست و جهت میدان مغناطیسی شته‌های آبی رو به زمین.

خود قرص پرستاره‌ی کهکشان به رنگ صورتی نشان داده شده.

پژوهشگرانی که این تصویر را پدید آورده‌اند هنوز در تلاشند تا از شیوه‌ی کار ساختار مغناطیسی این کهکشان سر در بیاورند. آنها می‌خواهند از میزان فراوانی و رواج این گونه میدان‌های مغناطیسی در هاله‌های کهکشانی، و شکل و پیکره‌ای که این میدان‌ها به خود می‌گیرند آگاهی یابند.

بررسی چنین میدان‌های مغناطیسی‌ای همچنین می‌تواند به اخترشناسان در شناخت چگونگی پیدایش و دگرگونی میدان‌های مغناطیسی کهکشان‌ها، و این که آیا حرکت شاره‌ها (چیزی که به نام اثر دینامو شناخته می‌شود) به پیدایش این میدان مغناطیسی می‌انجامد یا نه کمک کند.

این مشاهدات به کمک آرایه‌ی بسیار بزرگ کارل جی جانسکی، تلسکوپی که توسط رصدخانه‌ی ملی رادیواخترشناسی (NRAO) ادازه می‌شود انجام شد.

ریچارد هنریکسن، اخترفیزیکدان دانشگاه کویینز کانادا که از نویسندگان این پژوهش است می‌گوید: «ما [در این زمینه] کمی مانند داستان فیل و مردان نابینا (فیل و کوران) هستیم، زیرا هر بار که این کهکشان را به شیوه‌ای متفاوت رصد می‌کنیم نتیجه‌گیری متفاوتی از سرشت آن می‌کنیم.»
کهکشان نهنگ یا ان‌جی‌سی ۴۶۳۱ با همدمش، ان‌جی‌سی ۴۶۲۷ که یک کهکشان بیضیگون کوچک است. اینجا بیشتر بخوانید- تصویر بزرگ‌تر
او می‌افزاید: «ولی به نظر می‌رسد اینجا با یکی از آن نمونه‌های کمیاب روبروییم که یک نظریه‌ی کلاسیک درباره‌ی زاینده‌های (مولدهای) مغناطیسی، به نام "نظریه‌ی دینامو" مشاهداتمان از ان‌جی‌سی ۴۶۳۱ را به خوبی پیش‌بینی کرده است. مدل دیناموی ما میدان‌های مغناطیسی مارپیچی‌ای در هاله‌ی کهکشان پدید می‌آورد که ادامه‌ی بازوهای مارپیچی معمولی در قرص کهکشانند.»

این کهکشان با فاصله‌ی حدود ۲۵ میلیون سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی تازی‌ها دیده می‌شود. پهنای آن ۸۰ هزار سال نوریست و یک همدم بیضیگون کوچک به نام ان‌جی‌سی ۴۶۲۷ دارد که بالای آن دیده می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NGC 4631 - Whale Galaxy - magnetic field - Earth - planet - galactic halo - fluid - dynamo effect - Karl G. Jansky Very Large Array - National Radio Astronomy Observatory - NRAO - Richard Henriksen - Queen's University - Canada - spiral arm - constellation Canes Venatici - NGC 4627 - elliptical galaxy

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه