رشته کوه "اتلس کوچک"

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
رشته‌کوه "اتلس کوچک" در کشور مراکش دستاورد برخورد صفحه‌های زمین‌ساختی آفریقا و اوراسیا در حدود ۸۰ میلیون سال پیش است، برخوردی که به نابودی اقیانوس تتیس انجامید. لایه‌های سنگ آهک، ماسه سنگ، رس سنگ، و سنگ گچی که بستر این اقیانوس را ساخته بودند چین خورده و مچاله شدند و کوه‌های "اتلس کوچک" را پدید آوردند.

در این تصویر ماهواره‌ای [رنگ‌آمیزی شده] که از جنوب باختر مرکش گرفته شده، داده‌های نور دیدنی (مریی)، فروسرخ نزدیک، و فروسرخِ موج کوتاه به هم پیوند داده شده‌اند تا گوناگونی سنگ‌ها را به گونه‌ی چشمگیری آشکار کرده و چین‌خوردگی‌های پیچیده‌ی آنها را به نمایش بگذارد.

این عکس را ماهواره‌ی ترا (Terra) به کمک دستگاه اَستر خود (ASTER) در ۵ نوامبر ۲۰۰۷ گرفته بود.

ترا درست ۲۰ سال پیش در دسامبر ۱۹۹۹ راهی فضا شد و فصل تازه‌ای را در بررسی و پژوهش سیاره‌ی زمین گشود. ترا، پرچمدار برنامه‌ی "سامانه‌ی دیدبانی زمین" ناسا (EOS)، برای تنها شش سال کار و ۳۰ هزار مدار ساخته شده بود. ولی اکنون با گذشت ۲۰ سال، ترا با پنج دستگاهش همچنان با گردآوری داده‌ها درباره‌ی سیاره‌ای که آن را خانه می‌نامیم به ماموریت اکتشافی خود ادامه می‌دهد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Anti-Atlas Mountains - Morocco - African and Eurasian tectonic plate - Tethys Ocean - limestone - sandstone - claystone - gypsum - visible - infrared - wavelength - ASTER - Terra - Earth - Earth Observing System - EOS

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه