اسب سیاه و باشکوه آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۲مگ)
بادها و پرتوهای ستارگان با برخورد به ابرهای بزرگ غبار میان‌ستاره‌ای آنها را تراشیده و به گونه‌ای شانسی چنین پیکره‌ی آشنایی را از آنها پدید آورده‌اند.
این ابر تیره که نام برازنده‌ی "سحابی کله اسبی" بر آن نهاده شده، حدود ۱۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و در دل مجموعه‌ی گسترده‌ی ابرهای شکارچی (جبار) جای گرفته. بلندی آن ۵ سال نوریست و به نام بارنارد ۳۳ هم رده‌بندی شده.
این سر اسب یک ابر تاریک است که تنها به این علت دیده می‌شود که غبارهای مات آن جلوی سحابی گسیلشی (نشری) آی‌سی ۴۳۴ که پشتش است را گرفته و در برابر پرتوی سرخ‌فام آن، به حالت ضدنور و تیره در آمده‌اند.
در دل خود این ابر تاریک ستارگانی تازه دارند ساخته می‌شوند.
پایین، سمت چپ تصویر هم یک سحابی بازتابی با رنگ متضاد آبی به نام ان‌جی‌سی ۲۰۲۳ را می‌بینیم که ستاره‌ای داغ و جوان را در بر گرفته.
این نمای شکوهمند و رنگین از همگذاری داده‌های تصویری باریک‌باند و پهن‌باند که از سه تلسکوپ گوناگون به دست‌ آمده بودند درست شده است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
interstellar dust - Horsehead Nebula - Orion cloud complex - dark cloud - Barnard 33 - silhouetted - emission nebula - IC 434 - reflection nebula - NGC 2023 - star - narrowband - broadband

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه