فضانوردان آپولو ۱۷ در راه بازگشت به سفینه مادر

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۶ مگ)
گردونه‌ی ماه‌نشینِ "چلنجر" آپولو ۱۷ پیکره‌ای زمخت و گوشه‌ار داشت ولی این مهم نبود زیرا برای پرواز در محیط تقریبا خلا فضا طراحی شده بود.
این تصویر که به روش دیجیتالی پرداخته شده و بهبود یافته است از درون گردونه‌ی فرماندهی "آمریکا" گرفته شده و چلنجر را که داشت در مدار ماه بالا می‌آمد نشان می‌دهد.
پیشران‌های کوچکِ کنترلِ واکنش را در دو سمت گردونه، و دهانه‌ی موتور موشک که کارِ بالا بردن را انجام می‌دهد را هم زیر آن می‌بینیم.
دریچه‌ای که فضانوردان از آن بیرون رفته و روی ماه گام گذاشتند در جلوی گردونه به چشم می‌خورد و یک آنتن رادار دایره‌ای هم بالای آن. یوجین سرنان، فرمانده‌ی ماموریت به روشنی پشت پنجره‌ی سه‌گوش دیده می‌شود.
این گرونه‌ی فضایی در دسامبر ۱۹۷۲ با کارکردی پیروزمندانه فضانوردان را بر ماه نشاند و دوباره آنها به گردونه‌ی فرماندهی که در مدار بود برگرداند.
بخش فرود این گردونه در همان جایگاه فرود آپولو ۱۷ در دره‌ی ثور-لیترو به جا ماند. بخش بالابر (صعود) آن که در این تصویر می‌بینید پیش از آن که فضانوردان به زمین برگردند توسط فرمانده‌ی ماموریت از گردونه‌ی فرماندهی جدا شد و در همان نزدیکی روی سطح ماه افتاد.
این ماموریتِ آپولو ۴۷ سال پیش در روزی چون دیروز به پایان رسید. این ماموریت ششمین و واپسین ماموریت فرود انسان بر ماه بود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Apollo 17 - module - Challenger - command module - America - Gene Cernan - Moon - astronaut - Taurus-Littrow valley - planet - Earth

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه