تاریخچه تصویری آسمان در یک سال

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید

آیا می‌توانید در این ویدیو روز انقلاب زمستانی را پیدا کنید؟
این ویدیو چیدمانی از ۳۶۰ چارچوب ویدیویی زمان‌گریز است که هر کدام از آسمان یک روز سال گرفته شده و با هم (تقریبا) یک سال کامل را نشان می‌دهند.

برای ساختن این ویدیو، از نیمه‌های ۲۰۰۹ تا نیمه‌های ۲۰۱۰ دوربینی بر پشت بام موزه‌ی اکسپلورتاریوم سان‌فرانسیسکو کالیفرنیا گذاشته شده بود. دوربین از پیش از طلوع تا پس از غروب آفتاب هر روز، هر ۱۰ ثانیه یک عکس از آسمان می‌گرفت. یک زمان‌سنج در پایین ویدیو، گوشه‌ی سمت راست می‌بینید که ساعت به وقت محلی را نشان می‌دهد (و برای همه‌ی چارچوب‌ها یکسان است).

چارچوب‌ها به ترتیب زمان چیده شده‌اند، ۲۸ ژوییه در سمت چپ بالا و ۱ ژانویه پایین‌تر، در میانه‌ی چارچوب‌ها. تاریکی در ویدیوها نشان دهنده‌ی شب است، رنگ آبی نشانگر روزهای آفتابی، و خاکستری هم زمان هایی که آسمان ابری بود را نشان می‌دهند. در بسیاری از چارچوب‌ها الگوهای پیچیده‌ای از ابرها را می‌بینیم که در درازنای روز، از برابر دوربین می‌گذرند.

ویدیو با یک تیرگی گسترده در میانه دیده می‌شود که نشان دهنده‌ی زمستان با طلوع‌های دیرهنگام و کم بودن ساعت‌های روشنایی روز در این فصل است. با این که هر چارچوب ۲۴ ساعت شبانه روز را پوشش داده، ولی می‌بینید که در ماه دسامبر و ماه‌های پاییز و زمستان پیرامونش، شب‌ها بلندتر هستند. پس با این حساب چارچوبی که دارای بلندترین زمان تاریکی (شب) است، روز انقلاب زمستانی (یکم دی ماه با شب یلدا) را نشان می‌دهد- یعنی همین امروز در نیمکره‌ی شمالی زمین.

با پایان یافتن همه‌ی چارچوب‌ها در پایان ویدیو، غروب آفتاب و سپس تاریکی شب نخست در روزهای زمستانی چارچوب‌های بالای میانه‌ی ویدیو فرا می‌رسند و سپس نوبت به روزهای تابستانی پایین می‌رسد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
winter solstice - time lapse - Exploratorium museum - San Francisco - California

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه