ستون‌های شناور در هوای قطبی

آنها مانند شفق قطبی به نظر می‌رسند ولی شفق قطبی نیستند. اندی پریچارد از ساریسلکای فنلاند که این عکس را گرفته می‌گوید: «من در ۲۰ ژانویه نمایش درخشانی  از ستون‌های نور را دیدم. مانند نویزهای ایستای پرزرق و برقی بودند.»

پریچارد تازه اسکی را به پایان رسانده بود که این ستون‌ها پدیدار شدند: «داشتیم به سوی کلبه‌مان می‌رفتیم و برای دیدن این نورها به تپه‌های اسکی پشت سرمان نگاه کردیم. شگفت‌انگیزبودند!»

ستون‌های نور توسط بلورهای یخ درون هوا پدید می‌آیند. بلورهای یخ در شرایط معمولی پیش از رسیدن به زمین بخار می‌شوند. ولی اگر شرایط هوا [در سطح زمین] یخبندان باشد، بلورهای یخ تخت شناور می‌توانند در هوا شکل بگیرند. این بلورهای یخی سپس می‌توانند نور چراغ‌های روی زمین را بازتابانده و در راستای عمودی بپراکنند و ستون‌های رنگین و شناوری از نور بسازند. زرق و برق جرقه‌گونی که پریچارد دید تابش نور از سطح تخت بلورهایی بود که پرپرزنان در جو پایین می‌آیند. این پدیده نیاز به هیچ فعالیت خورشیدی ندارد. تنها یخ و آلودگی نوری کافیست.
شیوه‌ی پدید آمدن ستون نور از روشنی یک لامپ روی زمین
رنگ‌های گوناگون این ستون‌ها نیز دستاورد دما و رنگ چراغ‌های پدید آورنده‌ی آنهاست. ستون‌های نارنجی توسط نور لامپ‌های سدیمی پرفشار معمولی درست شده‌اند و ستون‌های سفید درخشان هم توسط لامپ‌های ال‌ئی‌دی امروز‌ی‌تر. تپه‌های ساریسلکا هم به نظر می‌رسد از آمیزه‌ی هر دوی این نورها روشن شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
aurora - Andy Pritchard - Saariselka - Finland - ice crystal - light pillar - sodium lamp - LED

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه