حلقه سبز در آسمان ایسلند

در برخی شب‌ها، آسمان بهترین نمایش شهر را اجرا می‌کند. در این شب، آسمان نه تنها بهترین نمایش شهر را اجرا کرد، بلکه یک عکس ترکیبی که از آن گرفته شده بود برنده‌ی مسابقه‌ای بین‌المللی برای "عکاسی نجومی از چشم‌انداز" هم شد.
تصویرِ برنده که آن را اینجا می‌بینید، در سال ۲۰۱۱ از فراز یوکولسارلون، بزرگ‌ترین دریاچه‌ی یخچالی* ایسلند گرفته شد. عکاس برای ثبتِ هم‌زمانِ دو حلقه‌ی شفق سبز قطبی و بازتاب آن‌ها در سطح دریاچه، ۶ تصویر را با یکدیگر پیوند داد.
در آسمان پس‌زمینه‌ی دوردست، نوار کهکشان راه شیری دیده می‌شود به همراه کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا).
فوران نیرومند تاج خورشید [که به این شفق انجامید] شفق‌هایی را پدید آورد که تا بخش‌هایی جنوبی مانند ویسکانسین آمریکا نیز دیده شد.
خورشید اکنون در کمینه‌ی فعالیتش به سر می‌برد. با گذشتن از این کمینه و رسیدن به بیشینه‌ی فعالیت تا چند سال دیگر، دوباره بیننده‌ی چشم‌اندازهایی تماشایی از شفق‌های قطبی خواهیم بود.
------------------------------
* دریاچه‌ی یخچالی: Glacial lake، دریاچه‌هایی که با پایان عصر یخبندان در حدود ۱۰ هزار سال پیش و آغاز پسروی یخچال‌ها، در اثر آب شدن آن‌ها پدید آمدند. (ویکیپدیا)

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Jökulsárlón - glacial lake - Iceland - auroral ring - Milky Way Galaxy - Andromeda galaxy - coronal mass ejection - Sun - Wisconsin - USA - solar maximum - aurora

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه