صدای باد خورشیدی را بشنوید

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید

باد خورشیدی چه صدایی دارد؟
بادی از ذرات پرسرعت از خورشید به بیرون وزیده می‌شود و اگرچه فضا، صدا رابه اندازه‌ی ناچیزی ترامی‌گسیلد، ولی داده‌های برخورد ذرات و داده‌های میدان-متغیری که از کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا یه دست آمده اکنون به امواج صدا که می‌تواند شنیده شود "برگردانده" شده.
صداهایی که در این ویدیو می‌شنوید چند نمونه از همین همهمه‌ها را در بر دارد، از جمله صداهای شبح‌وار نوسان های پلاسما یا امواج لانگمیور (آغاز ویدیو)، سوت‌های توفان-مانند (صداهای بعدی در ویدیو)، و در پایان هم جیرجیرهای پراکنده که به سختی می‌توان توصیفشان کرد.
خود ویدیو یک دنباله‌ی زمان‌گریز است که دیدگاه پارکر را از کنار سپر خورشیدی‌اش نشان می‌دهد و سیاره‌های زمین، مشتری، تیر و ناهید به ترتیب از درون آن می‌گذرند. از دیگر جلوه‌های چشمگیر ویدیو، درخشش‌هایی‌ست که در اثر برخورد پرتوهای پرانرژی کیهانی به دوربین پارکر پدید می‌آیند.
سرشت باد خورشیدی نزدیک سیاره‌ی تیر تفاوت شگفت‌انگیزی با سرشت آن نزدیک زمین دارد، و پژوهش‌ها و بررسی‌های بسیاری برای بهتر شناختن این تفاوت در دست انجام است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
solar wind - Sun - NASA - Parker Solar Probe - Langmuir Waves - Whistler Mode Waves - Dispersive Chirping Waves - time-lapse - planet - Earth - Jupiter - Mercury - Venus - cosmic rays

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه