زمین صاحب یک ماه تازه شده که به اندازه یک خودرو است!

گویا سیاره‌ی زمین دارای یک ماه (قمر) کوچک شده. در روز ۱۹ فوریه، اخترشناسان در برنامه‌ی "پیمایش آسمانی کاتالینا" در آریزونا جرم کم‌نوری را دیدند که به سرعت در آسمان جابجا می‌شد. در روزهای بعد، پژوهشگران در شش رصدخانه‌ی دیگر سراسر جهان این جرم که "۲۰۲۰ سی‌دی۳" نامیده شده را رصد کرده و مدارش را محاسبه کردند. این داده‌ها تایید می‌کرد که ۲۰۲۰ سی‌دی۳ حدود ۳ سالست که به دام گرانش زمین افتاده.

در آگهی منتشر شده‌ای از سوی "مرکز بررسی ریزسیاره‌ها" -که اجرام کوچک فضا را دیده‌بانی می‌کند- آمده که "هیچ پیوندی میان این جرم با اجرام آشنای ساختگی (مصنوعی) دیده نشده"، که یعنی این جرم به احتمال بسیار سیارکی است که به هنگام گذشتن از کنار زمین به دام آن افتاده.

این تنها دومین سیارک شناخته شده‌ایست که گرفتار سیاره‌ی ما شده و تبدیل به یک ریزماه برای آن شده است. نخستین نمونه، سیارک "۲۰۰۶ آراچ۱۲۰" بود که از سپتامبر ۲۰۰۶ تا ژوئن ۲۰۰۷ در مدار زمین بود و سپس از چنگ زمین گریخت.

این ماه تازه‌مان احتمالا میان ۱.۹ و ۳.۵ متر پهنا دارد، تقریبا به اندازه‌ی یک خودرو، بنابراین هرگز به پای ماه اصلی‌مان نمی‌رسد. هر ۴۷ روز یک بار به گرد زمین می‌چرخد و مداری گسترده و بیضی دارد که آن را تا بیرون از مدار کره‌ی ماه می‌برد.

مدار ۲۰۲۰ سی‌دی۳ پایدار نیست، پس سرانجام از مدار زمین بیرون رفته و دور خواهد شد. گریگوری فدورتس از دانشگاه کویینز بلفاست در بریتانیا می‌گوید: «همین اکنون که داریم حرف می‌زنیم این جرم دارد از سامانه‌ی زمین-ماه بیرون می‌رود.» و به نظر می‌رسد در ماه آوریل خواهد گریخت.

با این همه، چندین شبیه‌سازی گوناگون از مسیر ۲۰۲۰ سی‌دی۳ هست که یک چیز را نشان نمی‌دهند- برای پیش‌بینی دقیق سرنوشت ماه کوچکمان و حتی برای تایید این که به طور قطع یک ماه موقت است و نه تکه‌ای از یک زباله‌ی فضایی نیاز به رصدهای بیشتر خواهیم داشت. فدورتس می‌گوید: «گروه بین‌المللی ما پیوسته در تلاش است تا راه حل بهتری را بیابد.»

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Earth - moon - Catalina Sky Survey - Arizona - 2020 CD3 - Minor Planet Center - asteroid - planet - 2006 RH120 - Grigori Fedorets - Queen’s University Belfast - UK

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه