فضانوردان آپولو در راه خانه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
فضانوردان آپولو ۱۴ به هنگام بیرون رفتن از مدار ماه برای بازگشت به زمین در فوریه‌ی ۱۹۷۱، از پشت پنجره‌ی گردونه‌ی فرماندهی آپولو با نام "کیتی‌هاوک" نگاهی به این چشم‌اندازِ طلوع زمین انداختند. در آن هنگام هلالِ روشن از آفتابِ زمین داشت از پشت افق ماه سر می‌زد. 
سطح پوشیده از دهانه‌ای که در پیش‌زمینه دیده می‌شود روی سمت پنهان ماه است.
اگرچه سرنشینان آپولو می‌توانستند از درون مدار ماه، طلوع و غروب زمین را ببینند ولی چنین چیزی روی سطح ماه هرگز رخ نمی‌دهد و زمین همواره در آسمان ماه، بر فراز جایگاه فرود آپولو ۱۴ در سازند "فرا مائورو" که در سمت پیدای ماه است دیده می‌شود.
در نمونه‌های خاک و سنگی که فضانوردان آپولو ۱۴ از ماه آوردند سنگی ۲۰ پوندی هم بود که به نام "بیگ برتا" نامیده شد. دانشمندان چندی پیش پی بردند که این سنگ دربردارنده‌ی تکه‌ای از یک شهاب‌سنگ زمینی است. این شهاب‌سنگ به احتمال بسیار در یک برخورد سهمگین که ۴ میلیارد سال پیش روی داد از زمین جدا شده بود [اینجا خواندید: * فضانوردان آپولو یکی از کهن‌ترین سنگ‌های زمین را در ماه پیدا کرده‌اند].

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Apollo 14 - Earthrise - module - Kittyhawk - Earth - crescent - crater - farside - Moon - Fra Mauro Base - Big Bertha - meteorite - planet

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه