چشم‌انداز غروب و کهکشان در گرند کنیون

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۷.۵ مگ)
تصویری زیبا از درون گرند کنیون با ستیغ کوه‌های دوردست که از پرتوهای غروب به رنگ سرخ در آمده‌اند، چشم‌اندازی که عکاس آماتورش آن را یکی از باورنکردنی‌ترین تجربه‌های خود از غروب می‌داند.
نمای این کوه‌ها سپس از این هم باورنکردنی‌تر شد، هنگامی که یک ساعت بعد، تصویر پس‌زمینه‌ی آسمان شب که با نوردهی بلند ثبت شده بود به روش دیجیتالی به نمای گرند کنیون و این کوه‌ها افزوده شد. این نوردهی با همان دوربینی که تصویر پیش‌زمینه را ثبت کرده بود، و از همان نقطه انجام شد.
دو تصویر (تصویر گرند کنیون در پیش‌زمینه و آسمان شب در پس‌زمینه) ماه اوتِ گذشته در اردوگاه کیلومتر ۳۵۰ کنیون در رود کلرادو، ایالت کلرادوی آمریکا گرفته شده بودند.
چنان که گفتیم ستیغ کوه‌ها از پرتوی سرخ‌فام معمول غروب به رنگ سرخ در آمده بودند.
یک ساعت پس از ثبت تصویر پیش‌زمینه، نوار کهکشان راه شیری با انبوه ستارگان، سحابی‌ها و ابرهای غبارش به گونه‌ی چشمگیری وارد میدان دید شد. سمت چپ کهکشان سیاره‌ی کیوان خودنمایی می‌کرد و سمت راست آن هم سیاره‌ی پرنورترِ مشتری.
اگرچه این شب‌ها به سختی می‌توان کیوان و مشتری را پیدا کرد ولی ناهید تا دو ماه آینده در آسمان باختری و پس از غروب بسیار روشن و درخشان نمایان خواهد بود.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Grand Canyon - 220 Mile Canyon campsite - Colorado River - Colorado - USA - Milky Way Galaxy - star - nebula - planet - Saturn - Jupiter - Venus

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه