سحابی اسکیمو

سحابی اسکیمو در سال ۱۷۸۷ توسط ستاره‌شناس نامدار، ویلیام هرشل یافته شد. این سحابی که به نام ان‌جی‌سی ۲۳۹۲ هم شناخته می‌شود، از چشم برخی همانند س ر یک انسان دیده می‌شود که با کلاهی از خز حیوان در بر گرفته شده.
سحابی اسکیمو در طیف پرتو ایکس
در سال ۲۰۰، تلسکوپ فضایی هابل در طیف نور دیدنی (مریی) از این سحابی عکس گرفت. در سال ۲۰۰۷ هم رصدخانه‌ی فضایی پرتو ایکس چاندرا در محدوده‌ی پرتوهای X تصویر آن را ثبت نمود.
این تصویر که از پیوند همین داده‌های "ور دیدنی-پرتو ایکس درست شده و پرتوهای ایکسی که از گازهای داغ مرکزی گسیلیده شده‌اند در آن به رنگ صورتی نشان داده شده‌اند.
این سحابی ابرهای گازی بسیار پیچیده‌ای را به نمایش می‌گذارد که هنوز کاملا شناخته نشده‌اند.
ان‌جی‌سی ۲۳۹۲ که به نام سحابی اسکیمو یا سحابی دلقک هم شناخته می‌شود یک سحابی سیاره‌ایِ (سیاره‌نمای) دو-پوسته‌ای است که در پایان زندگی یک ستاره‌ی خورشیدسان پدید آمده. گازهای دورتر از مرکزِ آن تنها ۱۰ هزار سال پیش از لایه‌های بیرونی این ستاره پدید آمده‌اند.
رشته‌های بخش‌های درونی که در این عکس می‌بینید هم توسط بادهای نیرومند ذرات که از ستاره‌ی مرکزی دمیده شده بیرون زده‌اند. قرص بیرونی، رشته‌هایی نارنجی رنگ با درازای نامعمول یک سال نوری را در بر دارد.
سحابی اسکیمو در حدود یک سوم سال نوری (۰.۳۴ سال نوری) گستردگی دارد و در کهکشان راه شیری خودمان، ۳۰۰۰ سال نوری دورتر از زمین، و در راستای صورت فلکی دوپیکر (جوزا) جای دارد.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Eskimo Nebula - William Herschel - NGC 2392 - parka hood - Hubble Space Telescope - X-rays - Chandra X-ray Observatory - planetary nebula - Sun-like - star - filament - Milky Way Galaxy - constellation of the Twins - Gemini

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه