عکس سه-نفره در آسمان سپیده‌دم

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در روز ۱۸ فوریه، با آغاز "گرگ‌ومیش شهری"* در آسمانِ شمال نیومکزیکو، برای یک دم ایستگاه فضایی بین‌المللی و هلال کاهنده‌ی ماه و سیاره‌ی بهرام با هم در این چشم‌اندازِ برنامه‌ریزی شده ثبت شدند.
در جایی که عکاس بود آسمان تازه داشت روشن می‌شد ولی ایستگاه فضایی که در مداری ۴۰۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمینست تا آن هنگام دیگر غرق در آفتاب بامدادی شده بود.
ساعت به وقت محلی ۶:۲۵ بود و تنها حدود یک ثانیه زمان بُرد تا ایستگاه از جلوی قرص ماه بگذرد- تصویر از پیوند نماهای (فریم‌های) پیاپی درست شده و جابجایی ایستگاه را از راست به چپ نشان می‌دهد.
در آن هنگام سیاره‌ی سرخ دیگر از پشت ماه بیرون آمده و فروپوشانیِ (اختفای) پیش‌بینی‌شده‌ی ماه را پایان داده بود. این سیاره با تابش زردفامش را بالا، سمت راست چارچوب، در آن سوی لبه‌ی تاریک ماه می‌بینیم.

-------------------------------------------
* گرگ‌ومیش یا نیمتابِ شهری زمانی‌ست میان غروب یا طلوع خورشید و لحظه‌ای که مرکز خورشید به ۶ درجه در زیر افق می‌رسد. این زمان روشن‌ترین گام از سه گامِ گرگ‌ومیش است، چه غروب و چه طلوع. دو گام بعدی به ترتیب گرگ‌ومیش دریانوردی و گرگ‌ومیش اخترشناسی نام دارند و زمانی هستند که خورشید به ترتیب ۱۲ درجه و ۱۸ درجه زیر افق است -م

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
civil twilight - New Mexico - International Space Station - waning crescent - planet - Mars - Earth - lunar occultation - Red Planet

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه