این سیاره محکوم به مرگی دردناک است!

این مشتری داغ محکوم به نابودی است.
مشتری‌های داغ سیاره‌های غول‌پیکر مشتری‌سانی هستند که در فاصله‌ای بسیار کمتر از فاصله‌ی تیر-خورشید به گرد ستاره‌ی میزبانشان می‌گردند.
ولی برخی از مشتری‌های داغ افراطی‌تر از دیگرانند.
فراسیاره‌ی ان‌جی‌تی‌اس-۱۰بی (NGTS-10b) که هر دور مدار به گرد ستاره‌اش را در ۱۸ ساعت به پایان می‌برد نزدیک‌ترین و سریع‌ترین سیاره‌ی غول‌پیکری است که تاکنون یافته شده.
این فراسیاره (سیاره‌ی فراخورشیدی) که نمایی کلی از آن را در این برداشت هنری می‌بینید اندکی بزرگ‌تر از مشتری است، ولی فاصله‌اش با سطح ستاره‌ی میزبانش کمتر از دو برابر قطر ستاره است.
اگر سیاره‌ای تا این اندازه به ستاره‌اش نزدیک باشد، چشمداشت اینست که نیروهای کشندی باعث شوند به جای گردش معمولی، مارپیچ‌وار به آن نزدیک و نزدیک‌تر شود و سرانجام با گرانش ستاره از هم بپاشد.
ان‌جی‌تی‌اس-۱۰بی که به دست اخترشناسان دانشگاه وارویک یافته شده، ۱۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و نامش را از "پیمایشگر گذر نسل آینده" (ان‌جی‌تی‌اس، NGTS) در رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اسو) گرفته. ان‌جی‌تی‌اس آرایه‌ای از ۱۲ تلسکوپ است که به جستجوی نشانه‌های اُفت نور ستارگان دوردست در اثر گذر یک سیاره از جلوی آن می‌پردازد و از این راه سیاره‌ها را شناسایی می‌کند.ان‌جی‌تی‌اس-۱۰بی هم درست به همین روش یافته شد.
اگرچه می‌دانیم نابودی دردناک ان‌جی‌تی‌اس-۱۰بی گریزناپذیر است و بی‌شک روی خواهد داد، ولی هنوز از زمان آن آگاهی نداریم [هرچند که برآورد شده تا ۳۸ میلیون سال دیگر از حد روش خواهد گذشت و وارد گام فروپاشی خواهد شد-م].

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
hot jupiter - planet - Jupiter - star - Mercury - Sun - NGTS-10b - tidal force - University of Warwick - ESO - Next Generation Transit Survey -

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه