موج آرامی که چند روز پیش در میدان مغناطیسی زمین افتاد

در روز هشتم مارس یک هیس یا زمزمه‌ی ملایم در میدان مغناطیسی زمین موج انداخت. این زمزمه بیش از ۲ ساعت ادامه داشت و باعث شد سوزن قطب‌نماها در شمالگان به اندازه‌ی یک دهم درجه به پس و پیش بروند. راب استامس این رویداد را از رصدخانه‌ی مغناطیسی خود در Polarlightcenter در لوفوتن نروژ ثبت کرد.
استامس می گوید: «هنگامی که میدان مغناطیسی زمین آرام است (مانند این روزها) چیزهای بسیار شگفت‌انگیزی را می‌توان در دستگاه‌های من دید.» وی می‌افزاید: «در این مورد، ما تپش‌هایی با بسامدِ بی‌اندازه پایین را ضبط کردیم- چیزی حدود ۷ دقیقه میان تپ‌های آن بود.»

این موج‌ها چه هستند؟
تصور کنید دارید به یک تکه کاغذ فوت می‌کنید، و کاری می‌کنید که کاغذ همگام با نفس‌هایتان بلرزد (به اهتزاز در آید، بال بال بزند). باد خورشیدی می‌تواند یک چنین اثری روی میدان‌های مغناطیسی بگذارد. موج‌هایی که استامس ثبت کرد اساسا بال بال زدن‌هایی هستند که در اثر نفس‌های خورشید پدید آمده و در لبه‌های مغناطکره‌ی زمین پخش می‌شوند.

پژوهشگران این گونه موج‌ها را "تپش‌های پیوسته" یا پی‌سی (Pc) می‌نامند. موج‌های پی‌سی بر پایه‌ی دوره‌ی تناوبشان در ۵ دسته رده‌بندی می‌شوند. موج‌هایی که استامس ثبت کرده در دامنه‌ی ۱۵۰ تا ۶۰۰ ثانیه هستند، یعنی پی‌سی۵. موج‌های آهسته‌ی پی‌سی۵ به دسترفتِ ذرات از کمربند‌های تابشی وان آلن ربط داده شده‌اند. الکترون‌های پرانرژی می‌توانند عملا روی این موج‌ها شناور شده و وارد جو زمین شوند، جایی که در آن بی هیچ خطری پراکنده و نابود می‌شوند.

آشکارسازی این موج‌های ظریف نیاز به سکوت و آرامش فراباور و فوق العاده‌ای دارد- مانند نشستن در یک اتاق خاموش (silent room) و شنیدن صدای افتادن یک سنجاق. کمینه‌ی خورشیدی چنین چیزی را امکان‌پذیر می‌کند. میدان مغناطیسی زمین اکنون و در این زمان به اندازه‌ای آرام است که مغناطیس‌سنج‌ها می‌توانند موج‌هایی آن چنان کوچک را آشکار کنند که در زمان‌های دیگر در اثر هیاهوی فعالیت زمین‌مغناطیسی خاموش و ناشنیده می‌ماند.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Earth - magnetic field - compass - Arctic - Rob Stammes - Polarlightcenter - Lofoten - Norway - pulsation - frequency - Solar wind - magnetosphere - sun - pulsations continuous - Pc - period - Pc5 - van Allen radiation belts - electron - silent room - Solar Minimum - magnetometer - geomagnetic activity

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه