خودروی بعدی ناسا برای مریخ نامگذاری شد: "پرسه‌ورنس"


خودروی "مارس ۲۰۲۰" ناسا سرانجام نام ویژه‌اش را پیدا کرد: پرسه‌ورنس (Perseverance) به معنای پشتکار و استقامت. این نامِ پیشنهادیِ یک دانش‌آموز دبیرستانی در ویرجینیای باختری بود که از میان ۲۸۰۰۰ نام دیگر در یک رقابت همگانی برگزیده شد.

توماس زوربوخن از ناسا در زمان اعلام نام برنده چنین گفت: «پرسه‌ورنس واژه‌ی نیرومندی‌ست: از پیشرفت و جلو رفتن با وجود موانع می‌گوید.» وی می‌افزاید این واژه نشانگر فداکاری بشر در راه کاوش فضا با نادیده گرفتن دشواری‌های آنست.

بر پایه‌ی برنامه، این خودرو در ماه ژوییه‌ی ۲۰۲۰ (تیر/مرداد ۹۹) با یک موشک اتلس ۵ به فضا خواهد رفت، و در فوریه‌ی ۲۰۲۱ (بهمن/اسفند ۹۹) بر روی سیاره‌ی بهرام (مریخ) فرود خواهد آمد. پرسه‌ورنس بسته‌ای از دستگاه‌ها و ابزارهای علمی را با خود به بهرام می‌برد از جمله رادار نفوذگر در سطح، طیف‌سنج‌هایی برای سنجشِ همنهش (ترکیب) خاک، و چندین دوربین هم برای گرفتن عکس‌های سراسرنما (پانوراما) و هم برای گرفتن عکس‌های نمای نزدیک از سطح بهرام.

این خودرو همچنین یک بالگرد کوچک هم دارد که نخستین هواگردِ سنگین‌تر-از-هوا در سیاره‌ای دیگر خواهد بود، و همچنین یک دستگاه برای تولید اکسیژن از دی‌اکسید کربنِ هوا (جو). هر دوی اینها پیش‌نمونه‌های پیشرفته‌ای هستند که برای ساده‌تر و کارآمدتر کردن کاوش‌های آینده -چه رباتیک و چه انسانی- طراحی شده‌اند.

ماموریت پرسه‌ورنس دو هدف دارد. نخست، انجام سنجش‌ها و اندازه‌گیری‌هایی علمی که به ما در شناخت گذشته و اکنونِ سیاره‌ی بهرام، و این که آیا روزگاری در گذشته زیست‌پذیر بوده یا نه کمک کنند. و دوم، گردآوری نمونه‌های خاک بهرام برای این که در یک ماموریت دیگر در آینده آنها را به زمین بیاورند.

آن ماموریت آینده که باز هم یک خودرو خواهد بود و برای پرتاب در سال ۲۰۲۶ برنامه‌ریزی شده، لوله‌های آزمایشی که پرسه‌ورنس از خاک بهرام پر و آماده کرده را از آن می‌گیرد و به زمین می‌آورد، تا بتونیم آنها را با دقتی بیشتر از هر زمان دیگری که سنگ‌های دست‌نخورده‌ی بهرام را بررسی کرده‌ایم بیازماییم.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - Mars 2020 - rover - Perseverance - West Virginia - Thomas Zurbuchen - Atlas V - radar - spectrometer - helicopter - oxygen - carbon dioxide - Earth

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه