آنچه فضانوردان آپولو ۱۳ در سفر پرمخاطره خود دیدند

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید

اگر تنها راه برای برگشتن به زمین، گردش به دور ماه و رفتن به سمت پنهانش باشد چه می‌کنید؟
این چالشی بود که سرنشینان فضاپیمای آپولو ۱۳ در سال ۱۹۷۰ با آن روبرو شدند و ناچار شده بودند در فضاپیمایی که به گونه‌ای نامنتظره آسیب دیده بود به خانه برگردند.
آنها زمانی که در سفر پرمخاطره‌ی خود به آن سوی ماه رفته بودند، به دلیل این که پیکره‌ی ماه میان آنها و زمین بود تماس رادیویی‌شان با مرکز کنترل ناسا قطع شده بود ولی به جای آن با چشم‌اندازهایی باشکوه از سمت پنهان ماه روبرو شدند.
اکنون چیزی که این فضانوردان در آن هنگام به چشم دیده بودند با بهره از تصویرهای دقیق و داده‌های پرجزییات فضاپیمای روباتیک مدارگرد شناسایی ماه ناسا به روش دیجیتالی بازآفرینی شده‌اند که در این ویدیو می‌بینید.
ویدیو با پنهان شدن زمین پشت پیکره‌ی تیره‌ی ماه آغاز می‌شود و از آنجایی که در آن هنگام خورشید هم پشت ماه بود فضانوردان در تاریکی مطلق فرو رفته بودند. ولی هشت دقیقه بعد خورشید در سمت مخالف طلوع کرد و سطح شگفت‌انگیز و پر از دهانه‌‌ی ماه را پیش چشم آنان آشکار ساخت.
چند دقیقه‌ی دیگر گذشت و سپس با طلوع هلال زمین از سمت دیگر، فضانوردان توانستند دوباره تماس رادیویی‌شان را با زمین برقرار کند.
سرنشینان آپولو ۱۳ چند روز بعد در مسیری آزاد به کمک گرانش ماه و دستورهای شمار بسیاری از دانشمندان و مهندسان سختکوش ناسا به زمین بازگشتند و با گشودن چتر نجات فرودی امن و بی‌خطر در آب‌های اقیانوس آرام انجام دادند.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Apollo 13 - Moon - Earth - lunar farside - NASA - Mission Control - Lunar Reconnaissance Orbiter - Sun - Radio - parachute - Pacific Ocean

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه