دو کهکشان در رقصی آرام و زیبا

اگر به رقص‌های آرام علاقه داشته باشید، پس شاید این را بپسندید زیرا یک چرخشِ آن صدها میلیون سال زمان می‌برد.
این دو کهکشان که ۱۶۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند با نام‌های ان‌جی‌سی ۵۳۹۴ و ان‌جی‌سی ۵۳۹۵ به آهستگی به گرد هم در چرخشند و در برهمکنشی گرانشی با یکدیگر به سر می‌برند که به فرآیندهای ستاره‌زایی و ساخته شدن ستارگان تازه انجامیده.
این دو کهکشان هم در این گام از رویارویی پیکره‌ای پیدا کرده‌اند که دانشمندان را واداشته تا زوج آنها را "کهکشان مرغ ماهی‌خوار" بنامند. در این مرغ ماهی‌خوار (حواصیل)، کهکشان بزرگ‌تر نماینده‌ی بدن آنست و کهکشان کوچک‌تر هم نماینده‌ی سر و نوک (منقار) آن.
این عکس به کمک تلسکوپ ۸ متری جمنای در موناکیای هاوایی، آمریکا گرفته شده و از پیوند چهار رنگ گوناگون پدید آمده است.
گسیلش‌های گاز هیدروژن که به رنگ سرخ دیده می‌شوند پرورشگاه‌های ستاره‌ای هستند که ستارگانی تازه در آنها به دنیا آمده و روند فرگششت کهکشان‌ها را به پیش می‌برند.
رگه‌های تیره‌ی غباری هم که دیده می‌‌شوند نشانگر گازهایی‌اند که سرانجام پرورشگاه‌های ستاره‌ای تازه‌ای در آینده خواهند شد.
اگر در تصویر دقیق شوید چندین کهکشان دورتر را هم در پس‌زمینه خواهید دید که برخی از آنها هم در رقص کیهانی با همسایه‌ی به سر می‌برند.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NGC 5394 - NGC 5395 - star - Gemini North 8-meter telescope - Maunakea - Hawaii - USA - hydrogen - stellar nursery - galaxy

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه