پانورامای ۱۰۰۰ تکه سیاره سرخ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
خودروی مریخ‌نورد کنجکاوی سال گذشته نماهای ۳۶۰ درجه‌ی پُروضوحی از جایگاه خود در سیاره‌ی بهرام گرفت.
یکی از این چشم‌اندازهای سراسرنما را که اینجا می‌بینید از پیوند بیش از ۱۰۰۰ عکس درست شده که کنجکاوی با دوربین روی دیرک خود، ماستکم، ثبت کرده بود.
در این تصویر که کنجکاوی از پشت عدسی زاویه زاویه‌-میانگین دوربین ماستکم گرفته، بدنه‌ی خودرو و بازوی روباتیکش که در اثر گستردگیِ بی‌اندازه‌ی چشم‌انداز تاب خورده‌اند در پیش‌زمینه دیده می‌شوند.
درست آن سوی خودرو منطقه‌هایی از سنگ‌های رس‌دار را می‌بینیم که نشانگر وجود محیطی پرآب در روزگاران دور هستند، با نمای آشکاری از پشته‌ها و تختال‌های دورتر.
دیواره‌ی دهانه‌ی گیل که ۳۰ کیلومتر از خودرو دورتر است در مرکز پس‌زمینه‌ی دوردست (رو به شمال) دیده می‌شود. نزدیک لبه‌ی سمت راست چارچوب هم بخش بالایی کوه شارپ را می‌بینیم.
عکس‌هایی که از پیوندشان این تصویر به دست آمده در درزانای ۴ روزِ مریخیِ پیاپی، و در ساعت‌های میان ظهر محلی و ۲ بعد از ظهر -برای امکان‌پذیر بودن نورپردازی پیوسته- گرفته شده بودند.
اگر تصویر را بزرگنمایی کنید می‌توانید به آسانی سایه‌ای که از ساعت آفتابیِ روی بدنه‌ی خودرو (سمت راست) افتاده را هم ببینید.
ناسا برنامه دارد در ماه ژوییه خودروی مریخ‌نورد دیگری به نام پرسه‌ویرنس (Perseverance) را به سیاره‌ی سرخ بفرستد.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Mars Rover - Curiosity - Mars - Mast camera - Mastcam - medium angle lens - clay - ridge - butte - Gale crater - Mt. Sharp - panorama - sundial - NASA - Perseverance

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه