پرتاب و فرود موشک فالکون ۹ در یک تصویر

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ردهای کوتاهی برای ستارگان در این تصویر که روز ۶ مارس با یک تک-نوردهی ۸۴ ثانیه‌ای از روی سیاره‌ی چرخانِ زمین گرفته شده دیده می‌شود.
در این تصویر چشمگیر به جز رد ستارگان، پرواز موشک فالکون ۹ و فضاپیمای باری دراگون را هم می‌بینیم که اندکی پیش‌تر از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال برخاسته و برای یک ماموریت آذوقه‌رسانی راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده است.
کمانی که رو به بالای چارچوب دیده می‌شود رد آتشینِ پیشران بازگشتِ فالکون ۹ است که برای برگرداندن گامِ (مرحله‌ی) یکِ این موشک به سوی جایگاه فرود در فاصله‌ی ۹ کیلومتری جایگاه پرتاب روشن شده است.
ولی گام دوم موشک راهش را به سوی مدار پایین زمین ادامه می‌دهد، نکته اینجاست که به دلیلِ ترفند چشم‌انداز (پرسپکتیو)، کمان آتشین آن زیرِ کمانِ پیشران بازگشتی دیده می‌شود. اینجا همچنین دود اگزوز هر دو گام را نیز می‌بینیم که دارند در هوا پخش می‌شوند.
این فضاپیمای دراگون یک کهنه‌کار است که پیش از این دو ماموریت آذوقه‌رسانی دیگر را هم با پیروزی انجام داده بوده. گام نخستِ فالکون ۹ که اینجا دارد پیروزمندانه به جایگاه فرود برمی‌گردد نیز در گذشته پرواز داشته است.
دومین فرود آن همزمان شده است با ۵۰مین سالگرد فرود یک فروند موشک پیشران رده‌ی مداری اسپیس ایکس.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
planet - Falcon 9 - Dragon - cargo spacecraft - Cape Canaveral Air Force Station - International Space Station - landing zone - boostback - low Earth orbit - SpaceX - booster

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه