سایه نوک‌تیز یک آتشفشان

بی‌شک گام کامل (شب ۱۴).
اگرچه ماه تا چند شب پیش و پس از شب ۱۴، کامل به نظر می‌رسد، ولی گام کامل واقعی‌اش زمانی‌ست که زاویه‌اش از خورشید در طول برجگاهی (دایره‌البروجی) برابر با ۳.۱۴ رادیان (۱۸۰ درجه) می‌شود.
در این هنگام ماه در آسمانِ سیاره‌ی زمین درست در نقطه‌ی مخالف خورشید دیده می‌شود و بنابراین طلوعش هم درست همزمان می‌شود با غروب خورشید، مانند روز ۹ مارس (۱۹ اسفند).
این عکس در همین روز گرفته شده. در هنگام گرفتن عکس، تنها حدود یک ساعت از کامل شدن گام ماه گذشته بود و قرص آن که با وجود اندکی پَخت شدن در افق، هنوز کامل دیده می‌شد به رنگ نارنجی در آمده بود.
عکاس رو به سمت مخالف خورشید در پارک ملی تیده در تنریف، از جزایر قناری، و در جایی نزدیک به ستیغِ آتشفشان تیده ایستاده بود.
یکی دیگر از چیزهایی که وی در آن فرازای حدود ۳۵۰۰ متری سطح دریا می‌دید سایه‌ی بظاهر مثلثیِ آتشفشان بود که تا درون جو فشرده‌ی زمین کشیده شده بود و داشت همزمان با پایین رفتن خورشید بالا می‌آمد.
گفتنی‌ست سه‌گوش بودنِ این سایه ارتباطی با پیکره‌ی کوه ندارد. حتی اگر این آتشفشان غول‌پیکر به جای مخروط، کعب کامل نیز بود و سایه‌ی پدید آمده‌اش به شکل یک مستطیل بلند می‌شد، باز هم به نظر می‌آمد مکعب در دوردستِ افق باریک و تیز می‌شود، درست به همان دلیلی که ریل‌های همراستای راه آهن از دید ما در افق به هم می‌رسند.
گنبدهای سفیدرنگ رصدخانه‌ی تیده هم زیر خط ناهموار افق در سمت چپ دیده می‌شوند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Moon - radian - Sun - Full Moon - full phase - ecliptic longitude - planet - Earth - Teide National Park - Canary Island - Tenerife - Teide volcano - Teide Observatory

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه