ایستگاهی کنار کهکشان آندرومدا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۸ مگ)
این تصویر فراواقعی (سوررئال) نمایی با جلوه‌های ویژه از یک فیلم علمی-تخیلی نیست، بلکه یک همگذاری دیجیتالی است که طلوع کهکشان واقعی زن درزنجیر (آندرومدا) یا ام۳۱ از پشت یک کوه واقعی را نشان می‌دهد.
تصویر کهکشان و ستارگان آسمان با چند نوردهی، و تصویر کوهستانِ پیش‌زمینه هم با چند نوردهی جداگانه‌ی دیگر گرفته شده و سپس همگی به روش دیجیتالی به هم پیوند داده شده‌اند.
نوردهی‌های پس‌زمینه و پیش‌زمینه همگی پی در پی با یک دوربین و عدسی تله‌فوتو، در یک شب و از یک نقطه انجام شده بودند (پویانمایی روبرو را ببینید).
نوردهی‌های ژرفی که روی زمینه‌ی دوردست آسمان انجام شده به تصویری خیره‌کننده انجامیده که طیفی از درخشش‌ها و رنگ‌ها را که با چشم به خوبی دیده نمی‌شوند آشکار کرده است.
همچنین، کل چشم‌انداز نمایی را پیدا کرده که گویی اگر با تله کابین به بالای این کوه بروید، با بیرون رفتن از ایستگاه درست کنار کهکشان آندرومدا خواهید بود.
ولی باید بگوییم این کهکشان مارپیچی زیبا و بزرگ با فاصله‌ی ۲.۵ میلیون سال نوری از زمین، کمی دورتر از آنست که بتوان به عنوان مقصدی برای گردش به آن اندیشید. 
ولی نگران نباشید. تنها ۵ میلیارد سال صبر کنید، آندرومدا با پای خودش به نزدتان خواهد آمد!
گفتنی‌ست این ایستگاه آندرومدا یا درستش را بگوییم، ایستگاه وایسهورن، بلندترین پیست اسکی در اروزای سوییس است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
surreal - special effect - sci-fi - Andromeda Galaxy - M31 - galaxy - star - telephoto lens - cable car - Earth - spiral galaxy - Weisshorn - Arosa - Switzerland

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه