جهان در حرکت

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
همه‌ی کیهان پیوسته در جنبش و حرکت است، از تک تک اتم‌ها گرفته تا خوشه‌های کهکشانی. این جنبش در تصویری مانند این عکس که از فلات چاخناتور در بیابان آتاکامای شیلی، حدود ۵۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا، گرفته شده به زیبایی نمایش داده شده است. این محیطِ بی‌اندازه خشک و دروافتاده جایگاه آرایه‌ی بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (آلما) است، بزرگ‌ترین آرایه‌ی تلسکوپیِ امروزِ جهان.

جسم مات شده‌ای که اینجا دیده می‌شود یک تَرابَرگَر (انتقال‌دهنده‌ی) ویژه‌سازی شده است که دارد با دقت یکی از ۶۶ آنتنِ دقت-بالای آلما را به جایگاه ویژه‌اش در این قلات می‌برد. هر چه پیکره‌بندی آنتن‌ها بازتر و گسترده‌تر باشد، واگشود یا وضوح فضاییِ تصاویری که به دست می‌آید بالاتر خواهد بود (یعنی تصویر پرجزییات‌تر خواهد شد). ولی هر چه پیکره‌بندی بسته‌تر و فشرده‌تر باشد، حسمندی یا حساسیت دستگاه برای اجرامی که در پهنه‌ی گسترده‌تری از فضا پراکنده‌اند بیشتر خواهد شد.

آن بالا، در آسمان هم جنبش وجود دارد. آنجا رگه‌های هموار و یکدستی از ابر را می‌بینیم که این آسمان پاکیزه و بکر شیلیایی را زیر نگاهِ همدمِ همیشگی زمین (کره‌ی ماه) در می‌نوردند. با چهره‌ی آرام و فانوس-مانندی که ماه دارد، به سادگی می‌توان فراموش کرد که دارد پیوسته با سرعتی سرسام‌آور زمین را دور می‌زند. بسیار دورتر از ماه، نقطه‌های روشن ستارگان و پیکره‌های کرکی کهکشان‌ها را می‌بینیم که اگرچه ایستا و پایا به نظر می‌رسند، ولی بی‌شک آنها هم پیوسته در حرکت و برهم‌کنش‌اند. فلات چاخناتور بیشتر شب‌های سال را با چنین آسمان پاکیزه‌ای می‌گذراند و دیدگاهی بی‌نقص برای آلما که این جنب و جوش کیهانی را دیدبانی می‌کند فراهم می‌سازد.

عکس از بابک تفرشی

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
galaxy cluster - Chajnantor plateau - Chilean Atacama Desert - Atacama Large Millimeter/submillimeter Array - ALMA - transporter - antenna - Earth - Moon - B. Tafreshi

منبع: ESO

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه