تکه‌های از هم جدای "دنباله‌دار اتلس"

دیگر هیچ شکی نمانده- دنباله‌دار اتلس دارد از هم می‌پاشد. ستاره‌شناسان آماتور در سراسر جهان بیننده‌ی این فروپاشی‌اند، و حتی تکه‌های جدا شده‌اش را هم به تصویر می‌کشند. ژوزه دو کیروش در روز ۱۱ آوریل این عکس را گرفت که سه تکه‌ی آن را نشان می‌دهد.

دو کیروش می‌گوید: «من این عکس را به کمک تلسکوپ ۹۰ سانتیمتری در رصدخانه‌ی میراستیلاس در فالرای سوییس گرفتم. این یک انباشت با نوردهی ۲۰x۱۲۰ ثانیه است.»

در یک تلگرام اخترشناسی، تایید عکس‌ها از وی تلسکوپ یک متری لولین در تایوان گزارش شده. گروه رصدی به رهبری ژونگ-یی لین از دانشگاه ملی مرکزی تایوان برآورد می‌کند که تکه‌ی پیشرو در این عکس حدود ۳۴۰۰ کیلومتر جلوتر از آن دو تکه‌ی پشت سرش است.

فروپاشی دنباله‌دار اتلس همزمان است با یک کاهش شدید در درخشندگی آن. بانک اطلاعاتی دنباله‌دارها یک اُفت به اندازه‌ی دو قدر کامل (ضریب بیش از ۶) را نشان می‌دهد.
منحنی نور دنباله‌دار اتلس
این روند نشان می‌دهد که این دنباله‌دار *احتمالا* پیش از رسیدن به نردیک‌ترین فاصله از خورشید درون مدار تیر تا پایان ماه می، به کلی از هم می‌پاشد. لین و همکارانش می‌گویند: «برای بررسی دلیل این رویدادِ فروپاشی دنباله‌دار باید رصدهای بیشتری در آینده روی سی/۲۰۱۹ وا۴ (اتلس) انجام شود، هم تصویربرداری و هم طیف‌بینی

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Comet ATLAS - Jose de Queiroz - Observatory Mirasteilas - Falera, Switzerland - Lulin One-meter Telescope - Taiwan - Zhong-Yi Lin - National Central University - Comet Observation Database - magnitude - sun - Mercury - C/2019 Y4 -  spectroscopy

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه