چیزی به پایان زندگی اتلس نمانده

عکسی که در ۱۵ آوریل از دنباله‌دار اتلس گرفته شده
آیا دنباله‌دار اتلس (سی/۲۰۱۹ وای۴) دستخوش میتوز (رشتمان) شده است؟

ستاره‌شناسانی که هسته‌ی آن را از نزدیک زیر نظر دارند دو تکه‌ی تقریبا یکسان از این هسته را دیده‌اند که دارند رو به خورشید پیش می‌روند. ژوزه د کیروش و مایکل دیرلر این عکس را در روز ۱۵ آوریل از  رصدخانه‌ی میراستیلاس در سوییس گرفتند.

دیرلر می‌گوید: «ما از تلسکوپ ۹۰ سانتیمتری کنترل از راه دورِ این رصدخانه و یک دوربین SBIG STL-11000 بهره گرفتیم. ما از اوایل آوریل تاکنون داریم این دنباله‌دار را با این تلسکوپ بزرگِ همگانی دیدبانی می‌کنیم.» تصویرهایی که آنها گرفته‌اند آغاز فروپاشیِ اتلس در روز ۱ آوریل را نشان می‌دهند که با فروپاشی بیشتر در روزهای ۱۱، ۱۴، ۱۵ آوریل همراه بود.

شربختانه تکه تکه شدن دنباله‌دار اتلس باعث چند برابر شدن نور آن "نشده". به نوشته‌ی بانک اطلاعاتی دنباله‌دارها، دنباله‌دار اتلس از زمان آغاز فروپاشی تاکنون به اندازه‌ی ۲ قدر (ضریب حدود ۶) کم‌نورتر شده. به نظر می‌رسد فروپاشی هسته باعث ته کشیدنِ سریعِ ذخیره‌ی گاز و غبارش شده، و در حقیقت، این دنباله‌دار ممکن است دیگر چندان زنده نماند.

چنانچه پیش‌تر هم گفته بودیم، فروپاشی این دنباله‌دار چندان نامنتظره نبود. دنباله‌دار اتلس تکه‌ای از یک دنباله‌دارِ بزرگ‌تر (ناشناخته)، هم‌خانواده با دنباله‌دار بزرگ ۱۸۴۴ (سی/۱۸۸۸ وای۱) است و در مداری همسان با آن جای دارد؛ تکه تکه شدن ویژگی آشنای این خانواده است.
عکسی که در ۱۲ آوریل از دنباله‌دار اتلس گرفته شده
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Comet ATLAS - C/2019 Y4 - mitosis - sun - Jose De Queiroz - Michael Deyerler - Switzerland - Mirasteilas Observatory - SBIG STL-11000 camera - Comet Observation Database - magnitude - Great Comet of 1844 - C/1844 Y1

منبع: spaceweather و apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه